Stírací losy: Losy, Vánoce a děti

20.12.2019, Jana Šatánková

Blíží se nám vánoční svátky a s vánočními losy se roztrhl pytel. Častým jevem je dárek ve formě stíracího losu - jak je to ale se stíráním u nezletilých?
WEBINÁŘ_úvodní fotky k článkům.png

Dnes jsem narazila na internetu na diskusi ohledně adventních kalendářů pro děti. Většinou šlo o drobné předměty nebo sladkosti, které byly součástí ručně vyráběných kalendářů. Jedna verze mě ovšem zaujala z úplně jiného hlediska. Adventní kalendář vyrobený ze stíracích losů. Tím nemyslím standardní kalendáře vyráběné společnostmi zaměřenými na losy, ale sadu vybraných různých druhů losů s číslem pro každý jednotlivý den. Významné mi na tom přišlo právě cílení od rodičů k dětem. Přimělo mě to přemýšlet nad tím, proč tomu tak vlastně je. Stírací losy jsou považovány za okamžitou loterii, což dle Zákona o hazardních hrách 186/2016 Sb. § 18 (4) znamená „…hazardní hra, u níž je výhra podmíněna výherní kombinací po setření zakryté části losu…“ 

Vzhledem k faktu, že stírací los splňuje aspekty hazardní hry, je tomu tedy, mimo jiné, podmíněno: 
- prodej od 18 let věku, 
- vložená částka s nejistou návratností. 

O Losech jsme mluvili rovněž s kolegou, který je zkušený psycholog a bývalý vedoucí CKP v Olomouci, Mgr. Lukáše France. Hned v začátku skupinového chatu na téma Losy jsme se dotkli tématu losů jako dárku, který je velice častý právě o Vánocích. Představte si situaci, kdy pod stromečkem najdete los. Budete mít z takového dárku radost, nebo ne? Každý to bude mít zřejmě trochu jinak. Diskutující odborník říká, že sám není proti takovéto formě daru, který může plnit úlohu překvapení. Vhodnou míru stanovuje na jeden los. Připomíná však, že pokud dotyčný vyhraje pro něj zajímavou částku, může ho to lákat si koupit další losy. A co to může udělat právě s Vámi, jako darujícími, když Vámi obdarovaný vyhraje? Zamysleli jste se i nad tím? My ano a připravujeme pro Vás proto samostatný článek. Věnovat los jako dárek je možné, ale není vhodné je věnovat dětem a tím jim umožnit účastnit se hazardní hry, které jsou povoleny až od 18ti let. Jednalo by se totiž o protizákonné jednání a je zde riziko vzniku rozvoje problémového chování až závislosti. Proto doporučujeme při výběru dárků pro děti zvolit spíše jiné varianty."

Otázce dětí a stíracích losů se věnoval i Zákon o regulaci reklamy 40/1995 Sb. ve znění pozdějších předpisů v § 5j (2), kde se pracuje s tím, že reklama na stírací losy nesmí být zaměřena na nezletilé osoby, a to ani za pomocí prvků, které je mohou oslovovat. Na základě této nové legislativy z roku 2017 některé společnosti upustili i od dětských motivů na stíracích losech, včetně motivů zvířecích. 

Zajímavé informace uvádí rovněž Zpráva o hazardním hraní v ČR 2024:

"Prevence hazardního hraní u dětí a dospívajících je dokonce součástí systému prevence rizikového chování. V platnosti je Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019–2027. Místa, kde lze losy prodávat, jsou v ČR regulována pouze obecně. Je potřeba splňovat podmínku, že hazardní hry nesmějí být provozovány ve škole a školském zařízení, v zařízení pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, v zařízení sociálních služeb, ve zdravotnickém zařízení poskytujícím ambulantní, jednodenní nebo lůžkovou péči, v prostoru sloužícím církvi nebo náboženské společnosti a v zařízení složky integrovaného záchranného systému."

a v závěru něco z průzkumů

"3.2.1 Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) 

  • Podle studie ESPAD 2019 hrálo HH o peníze celkem 11 % 16letých (17 % chlapců a 4 % dívek), přičemž nejčastěji trávili hraním HH méně než půl hodiny denně. 
  • Podle škály Lie/bet se 2 % 16letých (4 % chlapců a 1 % dívek) nacházela v riziku rozvoje problémového hraní, z toho ve vysokém riziku 0,5 % (0,9 % chlapců a 0,2 % dívek). 
  • Podle screeningové škály CSPG spadalo do rizika problémového hraní celkem 5 % studentů (9 % chlapců a 2 % dívek), v tom 3 % studentů do kategorie vysokého rizika. 
  • Ve skupině 15-19letých studentů SŠ uvádělo podle studie UPOL 2021 zkušenost s hraním hazardních her v posledních 12 měsících celkem 30 % dospívajících (38 % chlapců a 24 % dívek), po vyloučení loterií 18 % dotázaných (30 % chlapců a 9 % dívek).
  •  V riziku rozvoje problémového hraní se podle škály Lie/bet nacházelo 5 % 15-19letých (10 % chlapců a 1 % dívek), z toho ve vysokém riziku 1,2 % studentů (2,5 % chlapců a 0,2 % dívek). Riziko rozvoje problémového hraní roste s věkem studentů. 
  • Podle studií realizovaných v r. 2023 mezi 11–19letými žáky ZŠ a SŠ v Praze a v Ústeckém kraji uvedlo hraní HH v posledních 12 měsících 16–17 % dotázaných. Opakovaně, tj. několikrát za rok, hrálo 6 % a pravidelně, tj. skoro každý týden, téměř denně nebo denně, hrála 2 %." (zdroj: Přehled situace v oblasti hazardního hraní v České republice)


HR: To, že se lze účastnit hazardní hry i na poště nebo v obchodě, nebo to, že je opatřena roztomilými obrázky, z ní nedělá oproti ostatním hazardním hrám o nic bezpečnější záležitost. Je rovněž důležité dbát na to, aby nedocházelo k přehlížení pravidelných větších či menších výdajů, neboť z obou se časem vyklubají částky, které mohou být dost vysoké.


Další články

Společně s Mgr. Veronikou Častulíkovou z Centra komplexní péče jsme se společně věnovali tématu...

Číselná loterie, peněžitá a věcná loterie a tolik populární okamžitá loterie neboli stírací losy....

Dárky, rodina, peníze… přináší klid nebo stres. Právě tomuto tématu věnujeme letos poslední...