Skupinový chat s odborníkem: Krize během Vánoc I.

13.12.2019, Jana Šatánková

Společně s Mgr. Veronikou Častulíkovou z Centra komplexní péče jsme se společně věnovali tématu Krize během Vánoc.
winter-4565628_1280.jpg

Blíží se období Vánoc, které s sebou pro některé přináší zvýšený stres a snížení schopnosti odolávat krizovým situacím. Co je krize, jste se dozvěděli v článku Krize: Co to je? V našem dnešním chatu Krize během Vánoc jste měli možnost pokládat otázky, které Vás v souvislosti s tímto tématem napadly, přímo naší kolegyni Mgr. Veronice Častulíkové. V první části jsme se věnovali pocitu osamocení, které může toto období provázet. Veronika upozornila na to, že trávit Vánoce sám neznamená být nutně osamělý. Není špatně zůstat na svátky sám nebo využít individuálních zdrojů, ať už rodiny, přátel či známých. V případě, kdy taková možnost není, připomenula možnost využít nabídek různých organizací, které pořádají akce pro lidi, kteří na svátky sami zůstat nechtějí. 

Dalším tématem byla otázka financí a úzkosti způsobené tím, že není dostatek prostředků na pořízení vánočních dárků pro děti. Nejspíš každý se občas dostane do situace, kdy nevyjde s rozpočtem, a o Vánocích je to znásobeno tím, že se navíc očekává obdarování blízkých. Je důležité o tom mluvit s okolím, nenechávejte si to pro sebe a nezůstávejte v tom sami. Blízký člověk Vám může pomoci tuto situaci řešit. Vánoce nejsou pouze o drahých dárcích, ale i o upřímnosti a vzájemné podpoře. 

Při otázce Proč by měly být Vánoce důležitější než ostatní dny? jsme došli k tomu, že vnímání jejich důležitosti je individuální a je v pořádku respektovat rozdílnost pohledů na tyto svátky. 

V případě, že Vy nebo někdo Vám blízký řeší otázku úzkosti, je důležité o situaci mluvit a poskytnout podporu. V článku Krizové linky v Česku: Kontakty najdete kontakty, kterých lze využít. Případně můžete využít našich individuálních chatů, přečíst si naše články nebo se zúčastnit našeho dalšího skupinového chatu 20. 12. 2019 od 10:00 s psycholožku z Centra komplexní péče Mgr. Kristýnu Vlačuškovou.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)

Jana

Další články

Dárky, rodina, peníze… přináší klid nebo stres. Právě tomuto tématu věnujeme letos poslední...

Máme za sebou druhý chat z našeho týdne chatů s odborníky. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

Dnes proběhl skupinový chat s odborníky z Centra komplexní péče v Olomouckém kraji a to Mgr....