Skupinový chat s odborníkem: Krize během Vánoc II.

22.12.2019, Eliška Garnolová

Dárky, rodina, peníze… přináší klid nebo stres. Právě tomuto tématu věnujeme letos poslední skupinový chat, a to s psycholožkou Mgr. Kristýnou Vlačuškovou.
thumbnail_IMG-9930.jpg

Vánoce jsou svátky, které mohou přinášet jak pohodu, tak i stres. Proto jsme do skupinového chatu přizvali kolegyni, psycholožku z Centra komplexní péče v Olomouci, Mgr. Kristýnu Vlačuškovou.

Hned v úvodu jsme se dozvěděli, že krize může představovat náročnou životní situaci, a právě Vánoce se pro někoho mohou stát stresovými. Některé krizové situace můžeme překonat sami, například si promluvit s blízkým člověkem. Ale někdy k tomu vlastní síly nestačí. V takovémto případě je vhodné využít pomoc někoho jiného, jako je například krizové centrum, linka důvěry nebo odborníci z Naberte Kurz, řekla Kristýna Vlačušková hned v úvodu.

Dalším tématem, kterému jsme se věnovali, byl strach z rodinné sešlosti. Tlak ze strany blízkých může být neúnosný, což může přinášet nepohodu, která může vyústit v krizi. Psycholožka Mgr. Kristýna Vlačušková doporučuje své pocity sdílet s rodinou, pokud pro to najdete vhodný prostor. Podotýká, že se může ulevit Vám, když své emoce a obavy řeknete nahlas, ale také tímto můžete pomoct jiným, kteří neměli tolik odvahy jako Vy. Otevřená komunikace nemusí být vždy lehká a kladně přijatá, ale upřímnost může napomoct hledat společná řešení. Pokud se obáváte reakce rodiny nebo nenajdete vhodný prostor, je možné téma probrat s někým jiným. Neváhejte kontaktovat přímo nás v osobním chatu.

Ve skupinové chatu se nás dokonce jeden účastník zeptal, zda je možné vynechat Vánoce. Každý bude tyto dny vnímat individuálně a přikládat jim jiný význam a důležitost. Proto jsme v diskuzi dospěli k názoru, že je možné svátky vynechat a situaci vnímat jako novou zkušenost. Ale také, že vynechání Vánoc není dobré v podobě utíkání od krize.

Jsou pro Vás Vánoce stresující? Jak se díváte na otázku neslavení Vánoc? Napište nám do diskuzního fóra!

Děkujeme naší kolegyni a také děkujeme všem diskutujícím. 

Budeme se na Vás těšit v novém roce, ve kterém Vám chystáme mnoho zajímavých skupinových chatů. Přejeme Vám příjemné a klidné svátky.

Za tým Naberte kurz,
Eliška

Další články

Společně s Mgr. Veronikou Častulíkovou z Centra komplexní péče jsme se společně věnovali tématu...

Krize: Vánoce a hraní

21.12.2019, , Svépomoc

Jelikož se blíží období vánočních svátků, podíváme se na to, jaké nástrahy a potencionální krize...