Skupinový chat s odborníkem: Losy

6.12.2019, Eliška Garnolová

Dnes jsme se zaměřili na téma losů. Ne těch živých, ale těch stíracích. Hostem byl Mgr. Lukáš Franc, který je psychologem a vedoucím Centra komplexní péče v Olomouci.
losy - obrázek.png

Vánoce se blíží závratnou rychlostí, proto jsme pro Vás připravili aktuální téma. Co by to mohlo být v kontextu Vánoc? Ano, jsou to losy! Stírací losy! Je pravda, že jsou k dispozici celý rok. Avšak před svátky se výrazně zvyšuje jejich prodej, vydávají se speciální vánoční edice a lidé mohou los věnovat jako dar. K tomuto tématu jsme přizvali právě našeho kolegu, který je zkušený psycholog a vedoucí CKP v Olomouci, Mgr. Lukáše France.

Hned v začátku diskuze jsme se dotkli tématu losů jako dárku, který je velice častý právě o Vánocích. Představte si situaci, kdy pod stromečkem najdete los. Budete mít z takového dárku radost, nebo ne? Každý to bude mít zřejmě trochu jinak. Diskutující odborník říká, že sám není proti takovéto formě daru, který může plnit úlohu překvapení. Vhodnou míru stanovuje na jeden los. Připomíná však, že pokud dotyčný vyhraje pro něj zajímavou částku, může ho to lákat si koupit další losy. A co to může udělat právě s Vámi, jako darujícími, když Vámi obdarovaný vyhraje? Zamysleli jste se i nad tím? My ano a připravujeme pro Vás proto samostatný článek. Věnovat los jako dárek je možné, ale není vhodné je věnovat dětem a tím jim umožnit účastnit se hazardní hry, které jsou povoleny až od 18ti let. Jednalo by se totiž o protizákonné jednání a je zde riziko vzniku rozvoje problémového chování až závislosti. Proto doporučujeme při výběru dárků pro děti zvolit spíše jiné varianty. 

V chatu bylo zmíněno, že výrobci losů stále přicházejí s něčím novým. Hit letošního roku jsou pravděpodobně losy, které po setření voní jako perníčky. Mgr. Lukáš Franc připomíná, že je dobře, že lidé vnímají vůni perníku jako marketingový tah, protože právě tento nadhled nad reklamou je důležitý při sebekontrole.

Také jsme naťukli téma Kavárny Štěstí, kde ke kávě dostanete stírací los. K tématu těchto kaváren již pro Vás chystáme samostatný článek, na který se můžete těšit hned po Novém roce. 

Líbil se Vám tento chat? Přáli byste si pod stromečkem najít los? Napište nám svůj pohled na losy do diskuzního fóra.

Děkujeme všem diskutujícím a také děkujeme našemu kolegovi. Těšíme se na Vás v dalších skupinových chatech, které probíhají pravidelně v pátky od 10 hod. 

HR: Stírejte losy s cílem zábavy, nikoli jako způsob, kterým si vydělat peníze!

Za tým Naberte kurz,
Eliška

Další články

Stírací losy: Prvotní nápad

13.10.2019, , O hraní

Kdo vlastně stál za prvními stíracími losy a kde vznikl nápad na to, že by měly být v prodejně...

Co mají společného Spartakiádní hra a Vánoční kometa? To zjistíte po přečtení článku.

O programu Hra na hraně, který se věnuje primární prevenci v oblasti hazardu, nám povídala...