Paysafecard: Desatero zodpovědného rodiče mladého hráče

2.6.2020, Jana Šatánková

Internet přináší spoustu výhod, ale zároveň spoustu rizikových situací, ať už je to tajné vkládání peněz do hry, smutek z ukradeného účtu nebo posměch či hecování herních kamarádů.
confusion-311388_640.png

Díky Paysafecard, a to jak díky jejímu využívání či naopak nevyužívání (a tím možnou odlišností od ostatních vrstevníků), může docházet k situacím, kdy dojdete do bodu, že budete hledat způsoby, jak najít společnou řeč s Vaším dítětem. Vytvořili jsme pro Vás desatero, které Vám může pomoci Vašim dětem porozumět, případně pomoci v nastavení opatření pro hraní.

Terapeut Michal Ošťádal z CKP Olomouc zmiňuje, že je v současné době běžné sdružovat se v on-line prostoru: „Spousta dnešních her je na tom primárně založená. Mluvím teď o MMO (pozn. aut.: on-line hry s větším počtem hráčů) hrách, jako je třeba World of Warcraft a jemu podobné. Zde jsou hráči vysloveně nabádáni, aby se spojovali, a společně hrou procházeli. Tím dochází k vytváření sociálních kontaktů. Aby takové sociální kontakty vydržely, je třeba jim věnovat čas stejně jako "offline" vztahům.“ Pokud se na to sami necítíte, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří se v daném tématu vyznají, a mohou Vám pomoci jej pochopit. Přinášíme desatero, které Vám může pomoci snadněji pochopit Vaše potomky a jejich hraní.

 Desatero zodpovědného rodiče mladého hráče

  1. Soustřeďte se na to, v čem jsou Vaše děti zběhlé, a to svět počítačů, herních konzolí a her.
  2. Ptejte se, zajímejte se. Ačkoli Vám to ze začátku nemusí dávat smysl, je důležité, abyste se v této oblasti lépe vyznali. Zajímejte se o to, proč to dělají, jaké mají motivace, jakým způsobem to dělají.
  3. Není od věci zkusit brát hraní Vašich dětí jako regulérní koníček. Nemusí být profesionálními hráči, stejně jako se nemusí stát profesionálními sportovci, tanečníky či umělci. Je ale dobré, když se v něčem vidí, a je pochopitelné, že jim na tom záleží. U všech koníčků ale platí, že není dobré se zaměřovat pouze jednostranně.
  4. Berte v potaz to, že dnešní děti se do digitální doby narodily, a mají jinou startovní čáru, než jste měli Vy. Stejně jako se soustředíte na správnou výstroj pro sport, můžete se zaměřit na vhodné prostředí u počítače – kvalitní židle, herní brýle pro tlumení modrého světla, které vyzařuje monitor nebo display, správný rozměr a výška pracovního stolu…
  5. Vysvětlete Vašim dětem, že principy, které fungují ve hře, nemusí být stejné jako ve skutečném životě. Ale nezapomínejte, že pocity a vztahy, které prožívají v online světě, reálné jsou.
  6. Zaměřte se ale i na změny v jejich chování – když jste zvyklí se s dětmi na toto téma bavit, a ony se pak odmlčí, může to být způsobeno spoustou příčin, trápení třeba může být zahaleno studem. Je běžné mít stud.
  7. Rodiče jsou vzorem pro své děti, nelze tedy po nich chtít něco, co sami neděláte.
  8. Děti mohou hledat cesty, jak obejít rodičovské zákazy, volte dohodu namísto zákazů a příkazů.  Když dítě chce, snadno se stane „hackerem“. Může to pro něj být výzva.
  9. Domluvte se společně, jestli (případně jaká) budete podnikat opatření. Může se jednat o časový limit na wifi, sledování historie prohlížeče, nebo povolené weby. Mluvte o tom, za co utrácí své peníze. Buďte parťákem, ne dozorcem. Podpoříte tak důvěru mezi Vámi a Vašimi dětmi. Bude pro ně snadnější se Vám svěřit, když se dostanou do situace, ze kterých nebudou umět samy ven.
  10. Důležité je, aby Vaše děti nenabyly pocit, že hraní zakazujete na základě toho, že Vás to nezajímá a nerozumíte tomu. Měly by vědět, proč podnikáte taková opatření, a že Vám na nich záleží.

 HR: Přemýšlejte nad hraním svých dětí a hledejte společně cesty, jak předejít jeho negativním dopadům.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

Další články

Je možné, že hazardní hry získávají nové odborníky v řadách náctiletých? A jaká hra pro ně může...

Gaming: Lootboxy

23.03.2020, , O hraní

Většina míst je už nějaký čas kvůli pandemii koronaviru zavřených a to se projevuje na způsobu...

Dnes proběhl skupinový chat s odborníky z Centra komplexní péče v Olomouckém kraji a to Mgr....

Napsal Anonym8673, vytvořeno 28.7.2020 17:30:21 Číst
Dobrý den, Petře. Vítám Vás znovu na našem webovém portále. Jsem ráda, že Vás má rubrika ...
Napsala Eliska, vytvořeno 27.7.2020 16:36:50 Číst
Eliško, sorry jako ......bud je tvuj dotaz pro idioty nebo si delas srandu, nebo proste musis ...
Napsal petrr, vytvořeno 24.7.2020 06:23:49 Číst
Přejít do diskusního fóra