Gaming: Lootboxy

23.3.2020, Jana Šatánková

Většina míst je už nějaký čas kvůli pandemii koronaviru zavřených a to se projevuje na způsobu trávení volného času. Není proto překvapivé, že distributoři videoher právě vykazují rekordní čísla a všeobecně hraní her nabírá na ještě větší popularitě.
91288641_215309786550013_3436152997065785344_n.jpg

Například k digitálnímu obchodu Steam bylo minulý víkend v jednu chvíli připojeno přes 20 milionů hráčů, což je nejvíce za 18 let existence této platformy! Tato čísla se pak samozřejmě projevují i ve hrách samotných. Dobrým příkladem je populární online střílečka Counter-Strike: Global Offensive, která tento víkend oslavila rekord – a to přes milion hráčů online. Na tom by nemuselo být nic špatného, vždyť hraní her se v tomto krizovém období jeví jako ideální způsob zábavy. Navíc spoustě hráčů nahrazuje hraní online her kontakt s okolím, o který kvůli karanténě přišli. Zároveň ale některé hry přináší úskalí v podobě hazardních prvků, které se v nich mohou nacházet. Například třeba právě Counter-Strike: Global Offensive obsahuje lootboxy – krabice obsahující kosmetické úpravy zbraní, tzv. skiny

Tyto skiny nemají na výsledky ve hře žádný vliv, hráč tedy nezískává žádnou výhodu nad ostatními, jde pouze o estetickou změnu. Skiny, které hráč může získat, jsou různě vzácné a podle toho také naceněné. Hodnota těchto skinů se pak pohybuje od bezcenných, až po desítky tisíc reálných korun. A samozřejmě, čím vzácnější skin, tím zajímavější a hodnotnější vzhled má. Zároveň za otevření krabice musí hráč zaplatit reálnými penězi (asi 63 Kč) a skin, který získá, je pak možné dále zpeněžit prodejem na online komunitním trhu. Hráči samozřejmě prvoplánově neotevírají krabice, aby si vydělali, ale aby získali vysněný vzhled zbraně a obdiv spoluhráčů. To, že ho mohou případně prodat dál, je pro ně jen další výhoda. Nicméně, tak jako tak, má vzácný skin pro hráče vždy svou hodnotu. Hráč samozřejmě netuší, jaký skin otevřením krabice získá. Samotný skin je totiž vždy vybrán náhodně. Přestože je většinou u lootboxu i seznam všech skinů, které z něj potenciálně mohou vypadnout, není dopředu známá jejich pravděpodobnost. Samozřejmě můžeme tušit, že právě ty nejhezčí a nejvzácnější skiny mají tu nejnižší pravděpodobnost, a že jsou to zároveň ty, po kterých hráči nejvíce touží.

Možná už sami vidíte tu podobnost s hazardními prvky – hráč riskuje reálné peníze a reálné peníze může i získat. Navíc počet krabic, které hráč může otevřít, není nijak omezen. Není proto problém utratit i větší množství peněz během velmi krátké doby. Samozřejmě to neznamená, že všichni hráči, kteří hrají Counter-Strike či podobné hry, utrácí veškeré své peníze právě za otevírání lootboxů. 

Většina hráčů hraje pro zábavu a díky tomu, že skiny neposkytují žádnou výhodu, nejsou hráči do otevírání beden hrou nijak tlačeni. Přesto, nebo spíš právě proto, doporučujeme se vždy zajímat o jednotlivé hry, které Vaši blízcí hrají, a mluvit s nimi o případných prvcích souvisejících s hazardními hrami.

HR: Tím, že se budete zajímat o hry, které Vaši blízcí hrají, máte možnost včas zareagovat na situaci, kdy utratí více, než by si mohli dovolit.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-) 
Jana

Další články

Pozvání do skupinového chatu na téma Rodina a blízcí hráčů přijal kolega a terapeut z olomouckého...

Zorientujte se v možných limitech pro používání internetu, které Vám mohou ukázat, jak dostat...

Paysafecard: Příběh hráče

31.05.2020, , O hraní

Na závěr této rubriky si můžete přečíst autentickou zpověď chlapce, který měl svou první...