Sebeomezující opatření

16.6.2021, Jana Šatánková

Pokud jste se rozhodli vydat cestou zodpovědného hraní, určitě na ní narazíte na sebeomezující opatření neboli herní limity. Proč s nimi aktivně pracovat? Jsou mi k něčemu, nebo mě jen zdržují od hry? Platí to, co občas říká personál: „To je jen pro ty, co s tím mají problém,"?
Zodpovědně 2 (4).png

 Způsob jak dostat pod kontrolu peníze a čas, jež vkládáte do hry. Využít je můžete jak v živé, land-based nebo online hře.

Naopak! Dobře nastavené sebeomezováče jsou výhrou pro hráče. 

Sebeomezující opatření jsou stanovena zákonem o hazardních hrách a každý provozovatel Vám je musí při registraci nabídnout. Míra informací k tomuto nástroji ze strany provozovatelů je různá, ale bohužel často moc aktivní nebývá. Vy je můžete využít jak v živé, land-based nebo online hře.  

Vybírat můžete z limitů denních i měsíčních, zaměřených na sázky i prohry či na čas a počet návštěv. 

Můžeme s Vámi a Vy s námi toto téma prodiskutovat. Sebeomezení patří k výbavě profesionálních hráčů a sázkařů, kteří dávno před zákonnou povinností sami pracovali například s tím, jak si nastavit bankroll management při hraní.  

Pokud teď marně pátráte v paměti a nevybavujete si nastavování limitů, nezoufejte. Sebeomezující opatření lze nastavit anebo změnit kdykoli.  

Pokud přemýšlíte o herních limitech (i pokud je považujete za hloupost), neváhejte nás kontaktovat. Od týmu Naberte kurz můžete čekat: 

  • diskusi, jaký efekt od opatření očekáváte,
  • pomoc s výběrem nejvhodnějších opatření pro Vás,
  • pomoc s nastavením opatření,
  • provedení změny opatření,
  • informace o fungování limitů v praxi.

Nic nemusíte složitě vyhledávat, už jsme to udělali za Vás.

Na výběr je možnost nastavení maximálních sázek na jeden den, či kalendářní měsíc. Znamená to o starost méně s hlídáním peněz vložených do hry. Pokud si totiž toto opatření nastavíte máte jistotu, že nepřekročíte částku, kterou máte pro hru vyčleněnou. V praxi je to tedy tak, že vložíte do automatu Vámi určenou výši vkladu (mince, bankovky, platební kartu nebo lístek s výhrou z minulé hry), spustíte hru a nastavujete sázky. Sázky se během hry sčítají, a to i v případě, kdy automaty střídáte. Jakmile nastane shoda mezi součtem všech Vašich sázek a Vámi nastaveného limitu, tak Vás automat automaticky odhlásí a vyjede Vám zbylé peníze na lístku.

Na obdobném principu funguje nastavení maximální čistá prohra za jeden den, či kalendářní měsíc. Není zde ale prioritní kolik sázek protočíte či kolik peněz do hry vložíte. Důležité je, že se sčítají všechny prohry, které za dobu hry nastanou. Po shodě s Vámi nastavenou výší proher a Vámi nastaveného limitu opět dojde k automatickému odhlášení a vystavení zbylých peněz na lístek.

Věděli jste, že si můžete nastavit i počet přihlášení do uživatelského konta? U výherních automatů to konkrétně znamená počet návštěv herny či kasina za kalendářní měsíc. Což se může hodit například tehdy, když zapomínáte, že jste se chtěli něčemu věnovat, ale kvůli hraní jste se k tomu ještě nedostali. Je fajn nechat druhé nám to připomenout. Proč by to nemohlo být právě kasino nebo herna? Případně je možné nastavit si dobu denního přihlášení do uživatelského konta. Ta se počítá od vložení hráčské karty do automatu po její vyndání. Sčítá se ale samozřejmě čas na všech výherních automatech. V obou případech dojde k odhlášení z automatu a vytištění lístku se zbylými penězi po naplnění nastaveného limitu.

Poslední možností kterou ukládá provozovatelům zákon je možnost nastavit si dobu, kdy nebude účastníkovi umožněno zúčastnit se hazardní hry. A to nejčastěji po dobu 12 hodin, 1 den, 1 týden, 1 měsíc nebo 6 měsíců. Po tuto dobu se hráč nebude moci přihlásit do svého uživatelského konta. Což se může někdy hodit, když máte chuť dát si od hraní odpočinout. Využití tohoto opatření je relativně běžné a zdaleka jej nevyužívají jen lidé, kteří jsou na hazardu závislý.

Všechna tato opatření podporují hráče v tom, by měl přehled o své hře u jednotlivých poskytovatelů. Z toho také plyne to, že je potřeba aby si je nastavil u každého provozovatele zvlášť.

Hlavní obrázek článku


Další články

Většina lidí hraní i sázení odsuzuje. Hazard ale nemusí být tabu. Razíme tvrzení, že na hraní a...

Rizika jsou nedílnou součástí každodenního života a je pro nás přirozené je minimalizovat....

A s kým mluvíte Vy?

08.06.2021, , O nás

Někdy může mít člověk pocit, že mu nikdo nerozumí a nemá se na koho obrátit. Jsou témata, která...