Abstinence vs zodpovědné hraní

Gambler nedokáže zodpovědně hrát, tečka.

Jana

13.10.2019 21:36:08

Dobrý den,

děkujeme za Váš příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda můžete tuto myšlenku rozvést?

Za Naberte kurz

Jana

petrr

13.10.2019 22:03:42
Jako abstinující gambler kategoricky vylučuji možnost zodpovědného, chcete-li kontrolovaného hraní. Je pěkné, že existuje tento portál ale.........copak nikdo z terapeutů, pracovníků této společnosti neví, že zodpovědné hraní neexistuje? Přál bych si aby Vaše činnost vedla k záchraně gamblerů, začínajících gamblerů ale napadlo někoho, že pokud prezentujete možnost kontrolovaného hraní nebo jak je na Vašem webu uvedeno "Víme, jak snížit rizika ze hry a přistupovat ke hraní zodpovědně."..že toto může být kontraproduktivní? Vůbec pravděpodobně netušíte co se děje v mozku gamblera v okamžiku bažení - cravingu. Gambler, pokud chce abstinovat, musí být zodpovědný v první řadě sám k sobě. Pokud se půjde léčit nebo do psychologické poradny kvůli manželce, dětem, strýčkovi apod. - to je ztráta času všech. Gambler si pro úspěšnou abstinenci musí stanovit jasná pravidla chování, rozpoznat vkrádající se bažení a učinit opatření, která zabrání recidivě. Opatření s přístupem k penězům, vymyslet činnosti, kterými se bude zabývat místo gamblingu, neboť co si budeme povídat..každý gambler nechť si sám odpoví, kolik času zabere gambling ať už automaty, live sazky, sledování soupisek týmů apod. Gambler je výborný herec , dokáže vymyslet neuvěřitelné příběhy proč nemá peníze, proč jde nebo nejde to anebo ono. Rodinní příslušníci nepoznávají svého blízkého, nechápou jeho chování.....a potom to praskne. Může mi tedy někdo z pracovníků portálu vysvětlit, co si představujete pod pojmem zodpovědného přístupu k hraní? Petr

Barbora reaguje na uživatele petrr

14.10.2019 21:24:48
petrr napsal: Jako abstinující gambler kategoricky vylučuji možnost zodpovědného, chcete-li...

Petře, máme velkou radost, že jste si vlastní názor nenechal pouze pro sebe. Nejdříve považujeme za důležité objasnit skutečnost, že jsme součástí komplexního celku, který se zabývá celou problematikou hazardního hraní. Náš tým Naberte kurz je specifický svým zaměřením; řídíme se primárně filosofií snižování rizik. To znamená, že hráče neodkazujeme rovnou do léčby, ale hledáme s nimi takové řešení, které je pro ně nejvhodnější vzhledem k jejich současné situaci. Nabízíme člověku možnost, že ho v jeho náročné situaci vždy vyslechneme, promluvíme si, a to bez jakéhokoliv odsuzování nebo nálepkování. Toto považujeme za významný přínos naší práce.  

Váš názor je pro nás důležitý a respektujeme ho. Zároveň věříme, že tak jako my, jste i Vy schopen respektovat jiné názory a přístupy, které se danou problematiku zabývají. Věříme, že právě tato skutečnost nás sbližuje, a pomáhá nám naplňovat naše poslání – propojovat hráčský svět s tím běžným. Proto budeme rádi, když se u nás více zapojíte do diskuzí, a přiblížíte nám Vaše vlastní zkušenosti a pohled na věc. Založili jsme vlákno zaměřené na zkušenosti s bažením po hře, problematiku možného odhalení hráčského já a nabídli jsme možnost, jak řešit problematiku lhaní. Každý se také může vždy podělit v tématu Zkušenosti s léčbou. 

K Vaší původní otázce. Zodpovědné hraní (nebo, chcete-li, kontrolované hraní) není pro všechny. To to rozhodnutí musí učinit každý sám. Někdo chce hrát a baví ho to, jiný se zase snaží vydělat si a obětuje tomu klidně i veškerý svůj čas. Naší prací je nastavovat zrcadlo; nesoudit, ale hledat individuální cestu ke hře a spokojenému životu.  

Pro někoho to může znamenat abstinenci, pro jiného to, že hraje a netrpí on ani jeho blízcí. Obrátit se na nás mohou skutečně všichni, ať už je jejich cesta jakákoliv. To, že se někomu léčba nepovede, nutně neznamená, že se dostatečně nesnažil, nebo nechtěl; rádi ho podpoříme v opakovaném pokusu. Jsme tu také pro ty, kteří se léčit nechtějí, a jiní nad nimi již zlomili hůl. Naše snažení proto rozhodně nepovažujeme za kontraproduktivní, pokud ho ale Vy stále takto vnímáte, vytrvejme prosím v diskuzi.  

Domníváme se, že nemluvíme jen tak do větru. Kromě tohoto portálu, je to totiž naše mobilní aplikace Port, která je ukázkou toho, jakým způsobem chceme k hraní přistupovat. Řešíme tak například Vámi zmiňovanou problematiku, kdy hráči věnují nadměrné množství času hráčským aktivitám. Nabídnout skutečný přehled o čase a penězích věnovaných hře je možnost, jak se postavit před realitu, o které jsme zatím nemuseli mít ani tušení. I to může být první krok ke změně.  

Ještě jednou děkujeme za Váš podnět k diskuzi a těšíme se na Vaše další reakce.  

Za tým Naberte kurz,

Bára 

petrr reaguje na uživatele Barbora

14.10.2019 21:50:57
Barbora napsala: Petře, máme velkou radost, že jste si vlastní názor nenechal pouze pro...

Báro, děkuji za odpověď a hned na začátku chci předeslat, že obdivuji Vaše nadšení a přeji mnoho zdaru ve Vaši práci. V ČR je to s gamblingem katastrofa. Skupiny lobující za hazard, ufff. Rozhodně nechci vyvolávat rozepře. Až budu mít více času, projdu celý Váš portál a vyjádřím se k jednotlivým tématům. Jistěže mé názory nemusí být jen ty nejsprávnější - smysl svého působení zde vidím v tom, sdělit návštěvníkům Vašeho portálu své poznatky s gamblingem.  Já jsem si prošel celou cestu peklem včetně krůčku od sebevraždy.  Závislost - to je velmi silný soupeř. Hranice, kdy se člověk stává gamblerem a prakticky už neovládá svůj mozek, je velmi tenká a nedokáži odhadnout jak mizivé procento hráčů se před touto hranicí dokáže zastavit. Gambler může mít v mobilu milion aplikací, které mu budou počítat výdaje a přesto ho nic v okamžiku cravingu nezastaví. Craving je neovladatelná síla, která nutí gamblera jít do herny, sázet sázky apod. Závislost - jaká je definice závislosti. Jak je možné, že gambler jde s celou výplatou do herny a všechno prohraje? Proč dělá tuto sebedestrukční činnost? 

Gambler, který není přesvědčen o tom, že pouze abstinence je jediná cesta k návratu do normálního života, nikdy nedokáže kontrolovaně hrát. Každý gambler nejednou vyhrál menší i větší částku peněz to není kontrolované hraní. víte co se děje v mozku gamblera po výhře???? Nic ho nezastaví aby nešel opět hrát, zvyšuje sázky a prohraje vše ....a nepřestane - li, prohraje i svůj život.  Gambler ve svém hráčském zápřahu ztrácí pojem o realitě, nedokáže reálně uvažovat, peníze nemají žádnou hodnotu...závislost vítězí.....řekněte v této chvíli gamblerovi - hele Franto, v mobilu máš apku od Báry....a Franta sází zápas za zápasem - zapomíná, že dnes je zraněný lídr týmu atd.......

 

Kontrolované hraní, HR- snižování rizik ---nene--to opravdu nejde přirovnávat k ochranným pomůckám nebo bezpečnostnímu pásu. Pro gamblera není jiná cesta k normálnímu životu než abstinence.

 

Petr

petrr reaguje na uživatele petrr

14.10.2019 22:14:55
petrr napsal: Báro, děkuji za odpověď a hned na začátku chci předeslat, že obdivuji Vaše...

Tak ještě poznámka. Zajímalo by mě, jak chcete docílit propojení hráčského a běžného světa. Člověk  (gambler) stojí před hernou v běžném světě...vchází do herny, dveře se zavírají a je v hráčském světě. Ouuu - hranice jsou ty dveře?  Kde se nachází to propojení? 

 

Herna - krásné prostředí, usměvavý personál - dáte si kávičku zdarma? ,  líbivé zvuky vycházející z automatů. Závislost se těší, že dostane jídlo. Gambler věří, že dnes to vyjde, dnes vyhraje. Za dveřma je běžný svět? Proč se má vracet do propojovací části odkud nedosáhne na tlačítko START? Nebo do běžného světa? Závislost našeptává fantasmagorické scénáře,  celé tělo se chvěje vzrušením, endorfiny jsou připraveny ve startovních blocích.

 

Propojení se nekoná...nikdy se nebude konat...gambler buď bude aktivním nebo abstinujícím gamblerem - do smrti. To je můj názor a moje zkušenost.

 

Petr

Barbora reaguje na uživatele petrr

15.10.2019 12:16:52
petrr napsal: Báro, děkuji za odpověď a hned na začátku chci předeslat, že obdivuji Vaše...

Petře, i my děkujeme za Váš zájem – chtít předat ostatním své vlastní zkušenosti. Zároveň, prosím, ale neházejte všechny do jednoho pytle. Zní to totiž, jako by kdokoliv, kdo se rozhodne strávit nějaký čas (ať už pět minut, hodinu nebo celou noc) hraním hazardní hry, byl pro Vás gambler. My tady u nás nikoho nenálepkujeme a rádi bychom, aby to tak zůstalo. 

Rozhodně však Vámi popisované skutečnosti nijak nezlehčujeme a jsme si vědomi jejich závažnosti. Kdokoliv, kdo se na nás v podobných situacích obrátí, může očekávat, že s ním jeho situaci budeme řešit. Pokud si zvolí léčbu, jsme připraveni ho v jeho rozhodnutí nejen podpořit, ale právě i ho v jeho snažení po jím zvolené cestě kousek doprovodit. Jsme ve spojení s adiktologickými ambulancemi po celé České republice a díky našemu portálu můžeme zprostředkovat například první setkání právě v online podobě.

O samotných hráčích, kteří buďto začínají, nebo se snaží hrát tak, aby jim to co nejméně zasahovalo do běžného života, jsme dostatečně mluvili v předchozím příspěvku. Jsme zde ale také pro blízké všech hráčů. Nejenom, že i je dokážeme nasměrovat ke konkrétním odborníkům, můžeme společně s nimi hledat například porozumění, a právě díky anonymitě rozebírat většinu osobních nebo citlivých témat.

Vámi vnímané pojetí filosofie harm reduction (snižování rizik), není jenom o Vámi zmiňovaných materiálních výstupech, ale jedná se převážně o způsob nahlížení na danou problematiku. A to ať již velmi známou a důležitou z prostředí drog, nebo právě i z běžného života. Tento přístup se snažíme aplikovat i do hráčského světa, a to právě proto, že nepovažujeme za optimální například Vámi prezentované černobílé vnímání hráčského světa. 

Pokud máte zájem a chuť něco změnit, rádi uvítáme Vaše názory a poznatky, které vyplývají přímo z Vašich zkušeností. U nás na webovém portále hledáme primárně takové řešení a možnosti, které pomohou těm, co chtějí hrát hazardní hry, ale zároveň nechtějí případně ohrozit ty, na kterých jim záleží.

Děkujeme, že respektujete tento náš přístup.

Za tým Naberte kurz,

Bára 

Barbora reaguje na uživatele petrr

15.10.2019 12:23:49
petrr napsal: Tak ještě poznámka. Zajímalo by mě, jak chcete docílit propojení hráčského...

Petře, kdyby to bylo tak snadné, že by se to vešlo do jednoho příspěvku, tak by to bylo určitě skvělé, a pravděpodobně by naší práce nebylo vůbec zapotřebí. Bohužel to tak lehké není, a proto se snažíme právě o komplexní využití principů harm reduction, které připojujeme k již samostatně fungující léčbě a primární prevenci. Věříme, že tak dotváříme komplementární celek, který jako takový u nás již nějakou dobu chyběl. 

Nepředpokládáme, že byste s námi hned souhlasil, protože rozumíme Vašemu vymezení se. Pamatujte však, prosím, že naší snahou není nikoho přesvědčovat, ale snažíme se nabídnout možnosti těm, na které se doposud nedostávalo. Všem těm, kteří se chtějí ukázat ve svém hráčském já a nechtějí být hned na první dobrou onálepkováni. Všem těm, kteří chtějí, byť jen na chvíli, zakotvit v bezpečném přístavu. Pro nás hráč není gambler. Pro nás je to člověk, ke kterému budeme jako k člověku vždy individuálně přistupovat.  

Za tým Naberte kurz,

Bára 

petrr reaguje na uživatele Barbora

15.10.2019 20:27:28
Barbora napsala: Petře, kdyby to bylo tak snadné, že by se to vešlo do jednoho příspěvku,...

Báro, strašně moc Vám fandím aby se Vám podařilo zachránit byť jen jednoho jediného gamblera.  Až se osobně setkáte se skutečným gamblerem, s člověkem, který kvůli gamblingu přišel o vše a zůstal mu holý život, až  spatříte beznaděj v jeho očích, až pochopíte jakou sílu má závislost, potom možná připustíte , že svět gamblera je buď černý nebo bílý. Není nic mezi tím. Gambler je buď aktivní nebo abstinující. 

Určitě víte, že v psychiatrické léčebně na oddělení závislostí se společně léčí alkoholici, narkomani a gambleři. Závislost u těchto diagnoz vykazuje stejné znaky , příznaky cravingu, rozdíl je v látkové a nelátkové droze. Někteří odborníci uvádějí, že gamblerství je nejhorší z těchto závislostí. Gambler nevykazuje známky požití návykové látky, není z něho cítit alkohol aby okolí bylo varováno - pozor, něco se děje, on(a) se napil(a), gambler nemá na čele napsáno " právě jsem prohrál během půl hodiny 100 000,-kč, která jsem si dopoledne půjčil od nebankovní společnosti". Gamblerství je příšerná závislost 

 

Ano, Vy můžete nasměrovat hráče na odborníky, kteří se mu budou věnovat, rozeberou problém a stanoví léčbu. Máte kontakty díky kterým si hráč může uvědomit problém ale.....je to ještě pořád "jen" hráč nebo už je gambler? Váš portál je primárně určen pro hráče......hráče může zajímat jak a kdy vznikl stírací los, historie velké Pardubické, začátky hracích proherních automatů, ruletové systémy. Gamblera to nebude zajímat, gamblera ovládá závislost.  Aktivní gambler není pánem svého mozku.

 

Závislost dokáže člověka neuvěřitelně proměnit, závislost tahá za nitky a gambler dělá věci, které ani nechce dělat. Jak je to možné?. Člověk neznalý problematiky řekne gamblerovi: "tak už to nehrej, nebuď hloupý"...hmmm......člověk neznalý problematiky neví, jakou sílu má závislost. 

Dle mého názoru a osobních zkušeností a prožitků vím, že pokud se gambler nepodívá do zrcadla a nepřizná sám sobě, že je gambler - nepohne se z místa a prohraje vše. Po příznání by měla následovat revize sebe sama, stanovení cílu a sestavení bodů, které je potřeba učinit pro zdárné dosažení cilu. Nastolit pevná pravidla chování, zacházení s penězi, najít si koníčky a činnosti, které vyplní čas, který dříve zaujímalo hraní. Začátky abstinence jsou kruté, 

 

Báro, pokud chcete pochopit jaké hodnoty uznává aktivní gambler a o čem tedy píši, doporučuji shlédnout film : Případ Mahowny,  kde je zřetelné, co všechno dokáže gambler pro svoji závislost udělat.

 

Petr

Anonym37821

15.5.2023 21:13:20

Dobrý den všem.

Jsou hráči a jsou gambleři. Ti druzí potřebují pomoci. 

Jeden gambler dokáže zničit nejen sebe , to záleží v jakých částkách hraje.

Mám k tomuto tématu vlastní životní zkušenost , velice nepěknou a fatální.

Pro všechny , kteří propadli gamblingu a utápí v něm a ničí nejen svůj život :

Jednou s tím budete tak či tak muset přestat. Je to nevyhnutelné, stejně jako smrt.

Toho druhého bych se bál více. To první je vlastně strašně jednoduché, když se rozhlédnete kolem sebe, co vše jste zničili. A komu ublížili a koho zklamali. Pak už stačí jen přestat . Od toho okamžiku bude vše už jen dobré, ne snadné, ale už jen lepší. Za pár měsíců zjistíte, že to gamblerství vůbec k životu nepotřebujete. A to rozhodnutí udělat to sám pro sebe a tím přestat ubližovat svému okolí je nejzásadnější. Když se rozhodnete sami , bude to trvalé.

Přeji všem kdo tím trpí ať už aktivně či pasivně pevné odhodlání a otevřené srdce.

A kdo nemá sílu nebo odvahu s tím skončit sám. Neodmítejte pomoc obzvláště od osob vám nejbližších, pro ně je to stejně těžké jako pro vás a možná ještě těžší. Nezklamte je zase !