Síla je v tom umět říct „A dost!”

18.3.2024, Kristián Plesník

Soužití s hráčem hazardních her, který neřeší svou závislost může být opravdovou výzvou. Je naprosto přirozené, že člověku může dojít trpělivost a řekne si, že už toho bylo prostě dost. V takovou chvíli je v pořádku zaměřit se na své vlastní prožívání, vzdálit se, nebo dokonce s hráčem přerušit vztah. Takový krok není nutně projevem sobectví. Ba právě naopak, je na místě chtít po daném člověku, aby přijal odpovědnost za své jednání. Pomoc osobě blízké by také nikdy neměla zasahovat do našeho vlastního duševního a fyzického zdraví. Každá podpora by měla vždy mít své hranice.
Kristián.jpg

Mnohem více než pro hráče samotného může být závislostní chování zničující pro osoby blízké. To platí zejména v případech, kdy se snažíme za hráče řešit jeho situaci a nasměrovat ho na cestu, kterou považujeme za správnou. Obecně totiž platí pravidlo, že o změnu by měl usilovat sám hráč. Pokud dotyčný nebude chtít svou situaci řešit, jen těžko ho svou starostí a zájmem motivujeme ke změně. 

Podobně, jako u hráče, který jedině z vlastní vůle může změnit své závislostní chování, měli bychom i my jako osoby blízké mít kontrolu nad tím, jakou podporu hráči poskytujeme a s jakou intenzitou. Ačkoliv je podpora ze strany osob blízkých často právě tím, co donutí hazardního hráče ke změně, nezapomínejme na to, že je v pořádku nastavit si jasné hranice, říkat ne a zaměřit se i na své vlastní prožívání. Důležité je rovněž zdůraznit fakt, že je naprosto správné a vhodné říct „A dost!“ ve chvíli, kdy se již necítíme v dané situaci dobře. Tento proces vzdálení se od problému a narušení jistoty, kterou v naši pomoci hráč měl, jej může donutit aktivně svou situaci řešit. 

Soužití s hráčem hazardních her je téměř vždy procesem emočně náročným. Abychom to sami sobě co nejvíce ulehčili a zároveň podpořili blízkou osobu, je vhodné mít jasně vymezené výše zmíněné hranice pomoci. Ty mohou v praxi vypadat následovně:

1. Otevřená komunikace – vždy je důležité mluvit o problémech napřímo a bez okolků. Je na místě, abychom našim bližním narovinu sdělili, že nás jejich hraní trápí a že o ně máme starost. Komunikace nemusí být vždy snadná, zvláště pokud hráč své chování nevidí jako problematické. V tu chvíli je možné dotyčné osobě předat naše pocity třeba písemnou formou (mail, sms nebo dopis). Vyhneme se tak zbytečnému afektu a negativním emocím. 

2. Přijatelnost chování – tento bod úzce souvisí s otevřenou komunikací. Osoba blízká, která hraje, by měla jasně vědět, jaké chování je pro nás snesitelné a jaké už není. Hráči hazardních her jsou často náchylní k lhaní o své finanční situaci, kvůli studu a stigmatu. Je vhodné dát najevo, že pokud toto chování nepřestane, bude si dotyčný nést následky.

3. Finance – dotyčného přestaneme jakkoliv dotovat, půjčovat mu peníze nebo za něj cokoliv platit. Poskytnutím finanční podpory totiž hráče přímo uschopňujeme k tomu, aby dále pokračoval ve svém závislostním chování. Tento bod je naprosto stěžejní.

4. Pomoc odborníků nebo dalších příbuzných – vždy je důležité nebýt na to sám. Pokud se nám situace s hráčem hazardních her bude zdát nezvladatelná, je na místě kontaktovat odborníky. Další možností je hledat spojence v řadách rodiny. Pokud hráč uslyší od více lidí, že je jeho chování problematické, může mu nastavené zrcadlo pomoci vytvořit objektivní náhled na situaci, v níž se nachází.

5. Omezení vztahu, distancování se – jak již bylo uvedeno na začátku tohoto článku, je v pořádku říct „Ne!“ a nenechat se chováním druhého člověka stresovat. V některých případech je omezení vztahu jedinou cestou k tomu, aby dotyčný převzal za své chování plnou odpovědnost. V praxi může toto omezení vypadat tak, že odejdeme ze společné domácnosti, vykážeme z ní dotyčnou osobu nebo zakážeme hráči být v kontaktu s dětmi či dalšími příbuznými. Ač se tato opatření můžou zdát poměrně drsná, často jsou jediným způsobem, jak přimět osobu hrající rizikově ke změně.

Zaměříme-li se na možnost vykázání hráče ze společné domácnosti nebo zákaz kontaktu s dětmi, bude k němu v tomto případě docházet zejména prostřednictvím určité dohody mezi námi a hráčem.

Z právního hlediska může k vykázání ze společné domácnosti dojít za asistence Policie ČR, například v případě, že prokazatelně dochází k páchání trestného činu formou domácího násilí. Police v takovém případě může dotyčného vyloučit až na 10 dní. Bližší informace můžete najít v tomto článku: https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-institut-vykazani.aspx. Asistenci v problematice domácího násilí můžou poskytnout například pracovníci  z organizace Persefona (viz odkaz: https://www.persefona.cz/).

Co se omezení styku s dětmi týče, z právního hlediska může být nařízeno pouze soudně. K omezení navíc musí dojít ze závažných důvodů, jelikož děti mají vždy právo být v kontaktu s oběma rodiči. Pokud by ale soud shledal, že hazardní hraní jednoho z rodičů narušuje vývoj dítěte, je pravděpodobné, že by došlo k omezení či zakázání kontaktu. Více o této problematice se můžete dočíst zde: https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/omezeni-a-zakaz-osobniho-styku-rodice-s-nezletilym-ditetem.

Hraní hazardních her se nikdy netýká pouze hráče samotného, většinou klade značný nápor zejména na osoby blízké. Ve snaze pomoci našim bližním často zapomínáme na své vlastní prožívání a na to, že je v pořádku v určitých chvílích od problému odejít. Na asistenci svým bližním nikdy nemusíme být sami. Pomoci můžou například pracovníci linky Naberte kurz, kteří poskytují pomoc nejen hráčům, ale i osobám blízkým. Jsme Vám k dispozici každý den, od 8:00 do 16:30 na čísle 777 477 877 a na chatu od pondělí do pátku od 8:00 do 16:30