Krize: Vánoce a hraní

20.12.2019, Barbora Dařílková

Jelikož se blíží období vánočních svátků, podíváme se na to, jaké nástrahy a potencionální krize mohou o Vánocích vyvstat pro hráče hazardních her.
christmas-2939314_1920.jpg

Ze všech svátků v roce jsou to právě Vánoce, které jsou nejvíce spojovány s rodinou. Měli bychom se po hektickém roce zastavit a užít si svátky klidu se svými blízkými, na které jsme možná kvůli různým povinnostem neměli tolik času. Co když ale sedíte před stromečkem a místo sdílení radosti s rodinou přemýšlíte o tom, kolik byste zrovna mohli vyhrávat v ruletě? Nebo se možná na druhém konci světa odehrává sportovní utkání, na které byste mohli sázet live? A co když Vám při štědrovečerní večeři unikají vánoční bonusy u Vaší oblíbené sázkové kanceláře? Co s tím?

Pokud Vás přepadají podobné pocity, je pravděpodobné, že jste zvyklí hrát pravidelně. Možná jste hrou během roku zaujatí natolik, že přestáváte svým blízkým rozumět, a proto je pro Vás těžké s nimi najít společnou řeč. Tak raději v myšlenkách utíkáte k tomu, co je známé a bezpečné – hraní. Pokud si hráč má nastavit zrcadlo a postavit se k nepříjemnostem čelem, kdy jindy, než o Vánocích? Svěřte se blízkým, že se necítíte dobře. Nemusíte být konkrétní a mluvit přímo o hraní, stačí sdílet své pocity. Možná Vám rodina pomůže odvést pozornost od toho, co Vás tíží, a začnete se společně znovu poznávat.

Co když ale hrajete na mobilním telefonu, nebo počítači, a je pro Vás těžké, nebo dokonce nepředstavitelné, že byste byli celý den bez hry? I to je samozřejmě v pořádku, změna může chvíli trvat, Vánoce, nevánoce. 

V takové situaci si můžete během svátků vždy vyhradit část dne na hru a část dne na rodinu. Můžete se třeba všichni společně vydat na procházku s tím, že si mobilní telefon necháte doma. 

Existují ale i hráči, kteří hrají nárazově. Hraní je pro ně úleva od stresu a napětí. Řadíte se do této skupiny? Pokud ano, možná Vám právě Vánoce připadají jako rizikové období. A právem. I když by se mělo jednat o svátky klidu a míru, spousta lidí se během přípravy Vánoc dostane pod tlak. Nechcete místo zdobení stromečku sedět v kasinu po hádce o tom, kdo vykostí kapra? Nejlepší strategií by tedy mohlo být podobným konfliktům předcházet. Jak na to? Buďte v úzkém kontaktu se svými emocemi, místo vyhrocení situace se raději zhluboka nadechněte a odejděte, zaměstnejte se nějakou rutinní činností (úklid, sport atd.), pochvalte se za to, jak dobře vánoční napětí zvládáte. V neposlední řadě se nebojte podělit o své pocity s blízkými. 

Moment, kdy Vaši blízcí zjistí, že hrajete, může být extrémně stresující. Ani o Vánocích na něj však nemusíte být sami. Většina krizových linek je v provozu i přes svátky a intervent na druhé straně je připraven Vás krizí provést. Jelikož se tato situace týká jak Vás, tak například Vašeho partnera, můžete na krizovou linku volat společně. Stačí si nabít mobilní telefon, vytočit číslo, a dát interventovi vědět, že je hovor na hlasitém odposlechu. V lednu se poté můžete obrátit na odborníka, který se věnuje přímo problematice hazardního hraní. Na telefonu nebo v individuálním chatu Vás rádi nasměrujeme na vhodného profesionála v místě Vašeho bydliště.

Ať už Vás o Vánocích potkají jakékoliv strasti, může Vám také pomoct vědomí, že vše je řešitelné. 


HR: Krize může být i šance ke zlepšení stávající situace a stmelení sociálních vazeb.  Zkuste využít vánoční svátky k sebereflexi a obnovení sociálních vazeb.