A co na to Vašich osm?

14.11.2019, Markéta Málková

Pomocí našeho profilu na Facebooku jsme Vás již informovali o nové kampani 8:1. A proč 8:1? Na to nám odpověděl náš kolega z Centra komplexní péče Bc. Michal Ošťádal.
8ku1.png

Kampaň 8:1 si klade za cíl informovat veřejnost o problematice patologického hraní a o tom, jak nejbližší okolí hráče může pomoci při řešení této složité situace. „Vycházeli jsme z průzkumů, že na jednoho hráče hazardních her připadá osm osob blízkých, kteří jsou nějak ovlivněni jeho závislostí nebo jeho hrou, takže proto 8:1," říká Michal Ošťádal.

Největší přínos kampaně spatřuje právě v oslovení osob blízkých. „Je to z toho důvodu, že vždycky byla spíš propagována snaha pomoct co nejvíce hráčům. Hráči byli vždycky ti vepředu a osoby blízké spíše na druhém místě. My máme na to pohled takový, že osoby blízké, stejně jako hráči, jsou na stejné úrovni potřeby pomoci, a skrze tuhle kampaň se na to snažíme poukázat.“

Na webu 8:1 najdete kontaktní formulář, který slouží k navázaní komunikace s týmem Centra komplexní péče. Stačí zde zanechat pouze Váš e-mail, na který se Vám pracovníci ozvou zpět. „Když bude mít zájemce chuť, může napsat i krátký vzkaz, o co mu jde, co by si přál a tak," dodává Michal Ošťádal. Naši kolegové z CKP primárně pomáhají lidem v tíživé životní situaci s řešením jejich problému s návykovým chováním a rovněž právě poskytují své služby rodinným příslušníkům a partnerům osob s adiktologickým problémem. 

Je zde kladen důraz rovněž na anonymitu klientů, což Michal Ošťádal potvrzuje: „V tomto směru to anonymní být rozhodně může, záleží na přání klienta. Může být pod jménem, nic mu v tom nebrání, ale taky mu nic nebrání, aby si řekl, já si přeji být anonymní. V tom případě můžeme vymyslet přezdívku nebo napsat čistě anonym. Je to takhle taky v pořádku.“

Kampaň je propagována skrze poutavé komiksy, které se budou vyskytovat na různých místech. Za komiksy stojí celý tým Centra komplexní péče, který společně vymýšlí jednotlivé návrhy, a poté s grafičkou dávají dohromady finální podobu komiksu. „Chtěli jsme udělat něco, co si člověk přečte do tří vteřin. Bude to k tématu. Každý komiks je zaměřený na určité téma, které je spojené s hazardním hraním, co osoba blízká může prožít.“  První komiks je zaměřen na téma dluhů, tedy na jednu ze situací, která se dotýká nejen hráče, ale právě i osob blízkých. Aktuální dění ke kampani můžete sledovat rovněž na facebookovém účtu společnosti Podané ruce o.p.s.

Součástí naší práce na webu Naberte kurz je rovněž odkazování na odborníky, a jak říká náš kolega Michal Ošťádal, spolupráci mezi námi určitě vidí: „U Vás lidé nechtějí řešit svoji závislost, ale chtějí být v nějakém kontaktu. Zjišťovat si informace a tak. My jsme tu pak pro ty, co by si najednou řekli, mně už hraní stačilo, já bych chtěl něco udělat, ale moje pokusy mi nějak nestačily, anebo třeba chci mít větší jistotu, že vlastně to budu dělat jinak, takže od toho tu jsme a můžeme vypomoct.“

Od půlky ledna se budou otevírat skupinová setkání zaměřená na léčbu závislosti a pro osoby blízké právě podpůrná skupina. Na závěr Michal Ošťádal dodává: „Jelikož osoby blízké jsou více méně jako první zasaženy hraním a trpí stejně jako hráč, potřebují stejnou pomoc. Takže na závěr bych chtěl povzbudit všechny osoby blízké i hráče, aby se nebáli k Vám na web jít, užili si tam všechno, co nabízíte, a v případě zájmu o léčbu, ať se nám klidně ozvou.“ Jednoduše řečeno, nebuďte na to sami!

Za tým Naberte kurz,

Markéta

HR: Detabuizujme hru!