Už bych si to zasloužil!

18.9.2024, Vojtěch Bartošek

Když člověk hraje hazardní hry, je v něm je naděje, že se mu podaří vyhrát. Pokud se párkrát zadaří menší výhra, může se objevit chuť pokračovat ve hře a získat víc. Jak si odůvodnit to, když se hra neodvíjí podle očekávání? A může si někdo zasloužit to, že se mu zrovna teď nedaří?
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (2).png

Člověk má potřebu hledat smysl v tom, co se mu v životě zrovna odehrává. Stává se tak, že pokud se někomu zrovna daří, může si to vysvětlovat třeba tím, že si to něčím zasloužil. Podobné myšlenky se mohou objevit i v opačném případě, když do života přijdou komplikace a problémy. Je možné sklouznout k myšlence, že dobré věci se dějí jen dobrým lidem a špatné věci těm špatným. 


Každý může mít jinou představu o tom, co činí člověka dobrým - snaží se, už toho hodně vytrpěl, myslí to přece dobře, chce pomoci druhým... 

U hazardních her ale přesvědčení o tom, že každý bude po zásluze odměněn, může přinášet spíše další problémy. Pokud se ve hře daří, znamená to, že si to zasloužím a nesmím teď přece přestat - pokud se nedaří, je to proto, že jsem se dostatečně nesnažil, a měl bych pokračovat a snažit se víc. Pokud se ve hře daří, znamená to, že si to zasloužím, a přece není problém, že hraju - pokud se nedaří, tak si své neúspěchy stejně zasloužím a vlastně ani nemá cenu se snažit přestat...

 Samotné hazardní hry jsou ovšem nastaveny jinak. Hráč si výhru nezaslouží tím, že by byl dobrým člověkem, snažil se, nebo že by sázel dostatečně dlouho – takže by bylo spravedlivé, aby vyhrál. O tom, kdy padne výhra ve skutečnosti rozhoduje neúprosná a slepá náhoda a pravděpodobnost. Míra náhody je u každé hazardní hry trochu odlišná, takže často není možné rozeznat, kdy výhru očekávat. To, jestli nakonec člověk vyhraje nebo prohraje není tím, že by na to měl nárok. 

Důležité je pamatovat na to, že při hazardním hraní je možné o vsazené peníze přijít. Nejen proto stojí za to vkládat do hry pouze takové množství peněz, o které si mohu dovolit přijít.