Týden zodpovědného hraní: Hraju, když si dám

11.11.2023, Kristián Plesník

Drogy a hazard, dva druhy neřestí, jejichž kombinace může mít na člověka velice nebezpečný efekt. V současné době mnoho hazardních hráčů hraje pod vlivem návykových látek, což snadno zapříčiní jejich pád do bludného kruhu dvou nebo více závislostí. Proč je ale hraní hazardu pod vlivem určitých látek tak atraktivní? Jaká je spojitost mezi hraním a drogami? V tomto podcastu zkoumáme složitý vztah mezi hazardem a užíváním drog a zároveň popisujeme strategie principu harm reduction neboli snižování škod.
Kristián.jpg

Pozvání přijal expert na téma poradenství a terapie osob se závislostí z Univerzity Palackého, vysokoškolský pedagog, pan doc. Mgr. Michal Růžička, Ph.D. Společně prozkoumáme spojitost mezi užíváním drog a gamblerstvím, reakce mozku na stimulaci vnějšími podněty, rozebereme bludný kruh závislosti, vzájemné podněcování obou závislostí a zhodnotíme přínosnost principu harm reduction pro minimalizaci dopadů závislostního chování na daného člověka. 

Hraní hazardních her může být příjemnou volnočasovou aktivitou, pomocí níž můžeme na chvíli vypnout a uniknout z rutiny všedního života. Vzrušení ze hry je navíc podpořeno faktem, že je možné za krátkou dobu vydělat slušnou finanční sumu. Pokud ale člověk nemá správně nastavena sebeomezující opatření, může se velmi snadno stát, že občasná aktivita přeroste v denní chleba, který člověku již nepřináší zábavu, ale spíše tíseň a strach. Z výnosného koníčku se hraní stane strašákem, který nás stojí moc peněz a energie. Pokud člověk neučiní potřebné kroky a hraní neomezí, může dojít také k negativnímu zásahu do sociálních a profesních vztahů (rozpad rodiny, ztráta zaměstnání)

V České republice je nabídka hazardních her dlouhodobě vysoká. Podle posledních dostupných dat provozuje v ČR hazardní hry 52 společností a za poslední rok jsme my Češi zvládli prosázet téměř 760 miliard, a to hlavně prostřednictvím technických her (například automatů). Vysoká u nás není pouze dostupnost hazardních her, jsme rovněž četnými uživateli nikotinualkoholumarihuany nebo také pervitinu, jehož produkce je v Česku každoročně nejvyšší v Evropě. Právě tyto látky bývají nejčastěji užívány při hraní. Přestože se může zdát, že člověku pomáhají vyhrávat a má díky nim „šťastnou ruku“, opak je pravdou. 

Pokud třeba mluvíme o alkoholumarihuaně nebo pervitinu, můžeme počítat se sníženou schopností kriticky uvažovat, rizikem toho, že prosázíme mnohem víc, než bychom chtěli a strávíme hraním nepřiměřené množství času („zasekneme se“). Rizikový je taky možný rozvoj závislosti na hazardu, kdy například pervitin podle některých výzkumů posouvá laťku pro její vznik až o 50 %. U poloviny uživatelů pervitinu je tedy pravděpodobné, že pokud začnou hrát, dojde i ke vzniku závislosti na hazardu. 

A jak předcházet náročným situacím už v začátku? V úvodu článku byla zmíněna sebeomezující opatření. V tomto případě jde hlavně o hraní s „čistou hlavou“ (viz článek Sázkařovo desatero). Při hraní je vhodné omezit kouření, nepít, nehulit, nešňupat. Pokud naopak daný člověk chce třeba pít, kouřit marihuanu nebo brát pervitin, je dobré dát si stopku s hraním. Vhodné je rovněž stanovit si časový limit, který chceme do jednotlivých aktivit investovat a ten dodržovat a nepřekračovat

Je naprosto přirozené, že nám hazard a jeho kombinace s různými látkami může přerůst přes hlavu. V takových situacích je v pořádku na to nebýt sám. I proto je zde služba Naberte kurz, kde se lze s týmem profesionálů poradit o možnostech spolupráce a postupu do budoucna.

Kristián Naberte kurz

Další články

Sebeomezující opatření

16.06.2021, , Svépomoc

Pokud jste se rozhodli vydat cestou zodpovědného hraní, určitě na ní narazíte na sebeomezující...

Sázkařovo desatero

10.05.2023, , O hraní

Dnes se zaměříme na 10 zásad zodpovědného sázení.