Svěřit se může přinést úlevu, potřebné informace i materiální ochranu

25.3.2024, Helena Zíková

Bylo by lepší mlčet? Ty pocity jsou ale tak tíživé, možná by bylo lepší to povědět… ale… co si o nás pomyslí ostatní…?
Helča (7).jpg

Raději mlčet nebo se někomu svěřit? To je dilema, které řeší nejeden člověk, jehož blízká osoba se v životě potkala s hazardním hráčstvím a vlastně i leckterý hazardní hráč.

Mnoho lidí má tendenci závislostní chování svého blízkého tajit. Hrozí se totiž toho, že by se mohli setkat s odsouzením ostatních členů širší rodiny nebo přátel.

Člověka potom může napadat:

- Bojím se, co na to řeknou lidi, co si o nás pomyslí…?

- Co jsem udělal/a špatně, že začal hrát? Asi jsem špatný partner/rodič…

- Nechci nikoho obtěžovat… stejně to nikdo nepochopí...

Blízcí hazardních hráčů se pak také mohou podvědomě obávat, že by se mohli setkat s názory, které se obávají vyslechnout… raději mlčí… 

Mnoho lidí se pak uchyluje do samoty, která může být velmi tíživá a zdrcující. Člověk se může dostat do víru obav a strachů, co by se mohlo stát, kdyby se o hazardním hráčství jejich blízkého někdo dozvěděl. Na druhou stranu jsou neméně tíživé pocity, kdy člověk neví, co si sám počít se závislostním chováním svého blízkého. Tím vzniká začarovaný kruh. Ve výsledku se pak může stát, že se člověk cítí rozpolcený – uvnitř sebe řeší závislost svého partnera a navenek se chová jako kdyby se nic nedělo. To může být značně vyčerpávající. Přitom sdílení bývá v náročných životních situacích stěžejní. Žádný člověk neví všechno, a právě sdílení může být cesta k nalezení nových úhlů pohledu a možných řešení. Přínosný může být rozhovor.

Základem k takovému rozhovoru je cítit se v bezpečí. Člověk si může pečlivě rozmyslet, komu ve svém okolí nejvíce důvěřuje a komu se nakonec rozhodne svěřit. Zároveň není třeba vykonat vše, co nám náš důvěrník poradí. Můžeme si dát na čas, obdržené informace uvážit, promyslet a v klidu si rozmyslet další kroky.

Člověk si také možná může myslet, že utajováním závislosti svého blízkého chrání před reakcemi okolí. Ty by ale hráči mohly poskytnout zpětnou vazbu na jeho chování. Přitom je v pořádku nechat situaci volně plynout - třeba i s rizikem negativní zpětné vazby. Když upozorníme známé a rodinu, může to být hodnotná informace i pro ně - například v případě, kdyby je blízký hráč žádal o peníze.

Poprvé se někomu svěřit s tím, co člověka sužuje, chce odvahu. Přiznat si své pocity a mluvit o nich mnohdy není jednoduché. Samotné sdílení může člověku ulevit. Zvláště pokud se na řešení situace nadmíru soustředíme a věnujeme tomuto tématu většinu svého volného času. Je potřeba myslet převážně na sebe a na své duševní zdraví, aby nás řešení situace nadmíru nevyčerpávalo.  

V otázce hazardního hraní u blízkého je v pořádku přemýšlet i po materiální stránce. Obavy o materiální bezpečí jsou zvláště důležité i v případě, kdy člověk nezodpovídá jen sám za sebe, ale třeba i za nezletilé děti. Může nás napadat, že nemáme jinou volbu než například splácet hráčovy dluhy. K takovému řešení můžeme přistoupit například z obav o děti a s tím spojeného strachu z exekuce a ze ztráty střechy nad hlavou.

Aby člověk mohl podat pomocnou ruku, je potřeba, aby byl sám v bezpečí a podnikl kroky, které mu umožní materiální ochranu. V takových chvílích je v pořádku se ptát – obzvlášť pokud si něčím podobným procházíte poprvé. V otázkách ochrany majetku může člověk občas tápat. Lépe se zorientovat může pomoci občansko-právní poradna, dluhový poradce nebo právník. Mnoho poradenských center je provozováno neziskovými organizacemi a poskytuje poradenství bezplatně.

V případě uzavřeného manželství je možné zažádat o zúžení společného jmění manželů. Sice se tak nevyvážete z již nabraných půjček, ale ochráníte se, aby se vás nedotkly půjčky uzavřené partnerem v budoucnu.

V případě, že vy jste vlastníkem bytu, ve kterém s blízkým společně žijete a nejste sezdaní, je možné sepsat/upravit nájemní smlouvu a uvést, že veškeré vybavení je ve vlastnictví majitele bytu - tím se můžete ochránit před případnou exekucí. I tady je ovšem třeba myslet na to, že vždy záleží na posouzení konkrétního exekutora.

V existenčních otázkách je možná lepší neváhat dlouho a prokonzultovat možnosti ochrany majetku co nejdříve, když člověk pojme podezření, že se blízká osoba kvůli hazardu zadlužuje a ztrácí nad svou situací kontrolu.

Vyhledat dluhové nebo občansko-právní poradenství můžeme pomoci i my z centra Naberte kurz. Stačí se ozvat na linku pomoci pro hráče hazardních her a jejich blízké 777477877 (denně 8:00-16:30) nebo do chatu (po-pá 8:00-16:30). Můžeme pomoci se v situaci zorientovat a vyhledat poradenství nejblíže vámi vybrané lokaci. Nemusíte na to být sami.