Svépomocné skupiny - pro koho a k čemu?

31.7.2024, Lucie Návratová

Kromě odborné pomoci v podobě adiktologických poraden a lékařských zařízení existují i svépomocné skupiny. Možná si vybavíte kroužek židlí v pohaslé tělocvičně kde se lidé navzájem zdraví - ahoj, já jsem Marek a jsem alkoholik - a pomyslíte si, jak tohle může někomu pomoct? Jenže pojmenovat svůj problém a přijmout zodpovědnost za jeho řešení, může být jedním z nejnáročnějších momentů na cestě k jeho řešení, a nebýt v takovou chvíli sám může leckdy být výhra sama o sobě.
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku.png

Jednou z největších forem psychické zátěže u hráčů, kteří ztratil kontrolu nad svým hraním, je stud a skrývání před blízkými. Podobný stud jim může bránit ve vyhledání odborné pomoci, mohou se obávat odsouzení od okolí nebo nepochopení ze strany odborníků. Svépomocné skupiny mohou být právě prostředím, kde se nepochopení obávat nemusí, protože jsou tvořeny tzv. peery, osobami se stejnou zkušeností, v různých bodech své cesty ze závislosti, ale společným cílem - získat znovu kontrolu nad svým životem. Členové skupiny mají často podobné zkušenosti a dokáží si vzájemně lépe porozumět než ti, kteří závislost na hazardu nezažili. Toto sdílení pomáhá jednotlivcům cítit se méně izolovaní a více pochopení. Může to být právě prvotní zkušenost přijetí v této skupině, která hráčům pomůže komunikovat svůj problém s blízkými, což mnohdy není jednoduché.

Členové skupiny se na cestě z problémů a závislosti navzájem podporují, ale zároveň se navzájem hlídají  - podporu nejen získávají, ale také dávají ostatním. Svépomocné skupiny umožňují členům sdílet osvědčené postupy a strategie, které jim pomáhají zvládat nutkání hrát a předcházet relapsu. Toto sdílení konkrétních technik a nástrojů může být velmi užitečné pro nové členy skupiny, kteří se teprve začínají učit, jak se vypořádat se svou závislostí. A vědomí že i já mohu někomu pomoct může být velkým zdrojem síly pro vlastní boj. 

Pravidelná setkání svépomocných skupin poskytují členům strukturu a pravidelnost, které jim mohou pomoci udržet si motivaci v procesu zotavení. Vzájemná odpovědnost v rámci skupiny často posiluje jednotlivce, aby se drželi svých závazků a cílů. Vidět pokroky ostatních členů může může pomoct udržet motivaci v průběhu mnohdy náročného a dlouhého procesu. Motivace je často silná když člověk poprvé vykročí na cestu, ale každá překážka a neúspěch jí může postupně ukusovat - i proto je důležité mít zdroje, kde ji doplnit a ostatní, kteří nám ji připomenou. Právě pocit členství ve svépomocné skupině a sounáležitost jejích členů se zdá být jedním z faktorů, který může významně přispět ke snížení chuti hrát a hráčského chování.

Svépomocné skupiny v Česku se scházejí v Praze, Plzni a Brně - více se o nich můžete dozvědět na stránkách https://anonymnigambleri.cz/mitinky-kde-nas-najdete/

Penfold, K.L., Ogden, J. The Role of Social Support and Belonging in Predicting Recovery from Problem Gambling. J Gambl Stud (2023). https://doi.org/10.1007/s10899-023-10225-y