Strašák relapsu: Stačí jedno uklouznutí, a jsme kde jsme byli?

28.8.2024, Lucie Návratová

V očích mnoha lidí je jediný způsob, jak se vypořádat s problémovým hráčstvím, přestat úplně a navždy. Tento černobílý pohled na věc říká, že pokud hrajete, jste gambler, a pokud přestanete, jste v pořádku. Ale co když se vrátíte zpět k hraní? Znamená to, že je vše ztraceno? Realita je složitější.
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku(2).png

Černobílé myšlení může způsobovat, že hráči těžko přiznávají možnost relapsu - návrat k hráčské epizodě, kde ztratí kontrolu, i když je jejich motivace silná. Tato možnost by měla být brána v úvahu a připravit se na ni je klíčové pro úspěšné zvládnutí problémového hraní.

Rizikové faktory relapsu

  • Nedostatečná schopnost vyrovnávat se s náročnými situacemi: Pro mnoho lidí je hraní hazardních her způsob, jak uniknout stresu, úzkosti nebo depresím. Když člověk nemá jiné způsoby, jak se vyrovnat s těmito negativními emocemi, je velmi snadné sáhnout po starém zvyku. Naučit se alternativní způsoby zvládání stresu a mít je připravené, až bude zase člověku těžko,může výrazně snížit riziko relapsu. Proto může být užitečné si připravit plán, klidně i na papír - když jsem ve stresu, komu můžu zavolat, komu se můžu svěřit, co pro sebe můžu udělat a co mi pomáhá?
  • Neznalost myšlenkových zkreslení: Hráči často trpí myšlenkovými zkresleními, jako je například víra, že mohou kontrolovat  náhodné výsledky, nebo že jsou "na řadě", aby vyhráli. Tyto zkreslené myšlenky mohou posílit nutkání hrát a ztížit odolávání pokušení. Pochopení těchto zkreslení a naučení se je rozpoznávat je jedním z nástrojů, které mohou pomoci v získání kontroly nad vlastním chováním - podrobněji se budeme jednotlivým zkreslením věnovat v září.
  • Expozice v okolí: Nové nebo nečekané podněty mohou vyvolat vzpomínky na hraní a způsobit touhu znovu hrát. Například reklama na hazardní hry, nově otevřená herna nebo dokonce procházka kolem místa, kde člověk dříve hrál, mohou být silnými spouštěči. Znalost těchto rizikových situací a míst a vyhýbání se těmto podnětům nebo nalezení způsobů, jak se s nimi vyrovnat, je důležité pro udržení kontroly nad svým chováním.
  • Přístup okolí, které nerespektuje hranice: Sociální tlak může hrát významnou roli v relapsu. Přátelé, kteří nerozumí závažnosti závislosti, mohou tlačit na člověka, aby přece nekazil srandu. Tento tlak můžečasto oslabit odhodlání a motivaci, zejména když si člověk zároveň dopřeje trochu alkoholu.
  • Rizikové situace a sociální vlivy: Situace, ve kterých člověk dříve hrával, a přátelé, se kterými sázel, mohou být silnými spouštěči. Návrat do těchto situací může vyvolat silné vzpomínky a pocity spojené s hraním, a to až na tělesné úrovni - bušení srdce, nával adrenalinu, pocení, tunelové vidění. Když je však člověk na tyto pocity připraven a ví, že mohou nastat, zvyšuje to šanci, že si jich všimne a zareaguje na ně podle své vůle a nikoli automatickým, dříve naučeným způsobem.

Jak se s relapsem vypořádat

Pokud relaps nastane, neznamená to, že jste zpět na začátku. Nesmaže to úsilí, které jste již vložili do řešení svých potíží a získávání kontroly. Důležité je si uvědomit, že každý krok směrem k zotavení se počítá. Znát faktory, které přispívají k riziku ztráty kontroly, může pomoci včas rozpoznat rizikové chování a zastavit se dříve, než ztratíte kontrolu úplně. Mít připravené možnosti, jak na rizikové situace reagovat a co dělat, může pomoci udržet motivaci. Získání a udržení kontroly nad hráčstvím je totiž dlouhodobý proces a klikatá cesta, která není vždy přímá a jednoznačná.

Zdroj: David M. Ledgerwood, Nancy M. Petry, What do we know about relapse in pathological gambling?, Clinical Psychology Review, Volume 26, Issue 2, 2006, Pages 216-228, ISSN 0272-7358, https://doi.org/10.1016/j.cpr.2005.11.008.