Skupinový chat s odborníkem: Náhlá změna finanční situace

2.4.2020, Markéta Málková

Máme za sebou druhý chat z našeho týdne chatů s odborníky. Tentokrát jsme se zaměřili na téma Náhlá změna finanční situace. Na dotazy opět odpovídali naši kolegové z olomouckého Centra komplexní péče, terapeuti Mgr. Kristýna Vlačušková a Bc. Michal Ošťádal. Nyní Vám přinášíme shrnutí toho nejdůležitějšího.
savings-2789137_1280.jpg

První jsme se zabývali otázkou oddlužení. Dluhové poradenství na začátku většinou probíhá mapováním situace klienta – příjmy, výdaje, půjčky, splátky, majetek apod. Následuje vyhodnocení možností, které se na základě mapování nabízejí. „Odborník Vám pak může doporučit některou z variant, která může zahrnovat vyjednání splátkových kalendářů s věřiteli, nebo exekutory, prodej majetku, který by mohl pomoci při hrazení dluhů, sloučení půjček nebo také insolvence,“ říká Michal. Bližší informace týkající se problematiky dluhů se můžete dočíst v článku Jak na dluhy, který shrnuje proběhlý chat s naší kolegyní a odbornou poradkyní z Poradenského centra v Olomouckém kraji, Denisou Plišťákovou, DiS.

Nastínili jsme rovněž aktuální situaci. Otázka karantény a finančních prostředků se dotkla poměrně znatelně většiny lidí. „Určitě je i řada lidí, kteří jsou karanténou poměrně neovlivnění, a třeba v klidu pracují z domu a podobně. Ale řada lidí je na nucené dovolené, nebo s dětmi doma, nebo tedy přímo v nařízené karanténě, a jejich příjmy to tak ovlivnilo,“ říká Kristýna. O své poznatky se podělil i jeden z účastníků chatu, který dodal, že tuhle situaci lidi pocítí teď v dubnu, když jim nepřijde očekávaný obnos.

Dostali jsme se i k tématu uzavřených sázkových kanceláří a heren. Tedy k přesunu hraní a sázení z kamenných poboček do online světa. Díky tomu jsme se zastavili u problematiky zodpovědného hraní. Otázka peněz a hraní hazardních her k sobě jistojistě patří, ať už jsou u nás mimořádná nařízení nebo ne. Michal nám shrnul některá doporučení: „Určitě by mělo platit, že hraji s penězi, které když prohraji, mi nebudou v rozpočtu zásadně chybět. Je dobré mít limit částky, za kterou budu hrát, a nepřekročit ho a v neposlední řadě by se nemělo hrát za půjčené peníze.“ K tomu jeden z diskutujících dodal, že je určitě důležité mít stanovený limit, který nepřekročím, a doplnil k tomu pěkné přirovnání. Je to stejné, jakokdyž nechci přibrat, nemohu přece sníst celou čokoládu najednou. Další diskutující dodal, že je důležitá rovněž důslednost a neuhnutí. Pokud by Vás více zajímala problematika zodpovědného hraní, můžete si přečíst články týkající se tohoto tématu v kategorii Svépomoc.

Pokud si budete chtít promluvit nejen ohledně tématu náhlé změny finanční situace, ale třeba právě o zodpovědném hraní, tak jsme tu pro Vás. 

Za tým Naberte kurz, 

Markéta

Další články

Jak už název článku napovídá, tentokrát jsme se zaměřili na téma dluhů. Pozvání do skupinového...

Další z pravidelných skupinových chatů s odborníkem se věnoval tématu Cravingu neboli bažení. Na...

Jak na dluhy: Dluhová spirála

20.05.2020, , Svépomoc

Nepříznivá finanční situace může potkat každého z nás. Nejen souběh okolností v současné...