Proč jsem v rejstříku?

20.1.2021, Markéta Málková

Co je to rejstřík vyloučených osob z účasti na hazardních hrách jsme si říkali v rámci minulého článku. Dneska se podíváme blíže na nejčastější situace, které nyní se spuštěním rejstříku nastávají.
Návrh bez názvu (4).png

Pokud je hráč zapsaný v rejstříku znamená to pro něj, že nemůže používat své hráčské konto. Platí to jak pro online, tak kamenné pobočky. Co to tedy znamená? U všech hazardních her, kde je dle zákona povinna registrace, nelze hazardní hru v důsledku zapsání do rejstříku hrát. Rejstřík se tedy nevztahuje na tombolu, stírací losy, loterie či sázení na koňské dostihy.

Co z toho tedy plyne pro provozovatele hazardní hry? Provozovatel je povinen ověřovat, jestli je hráč v rejstříku zapsaný. Pokud hráč v rejstříku bude, provozovatel je povinen zamezit mu vstoupit do herního prostoru a umožnit zřídit nebo používat uživatelské konto. Toto platí nejen pro kamenné provozovny heren a kasin, ale rovněž i pro on-line prostředí. 

Stalo se Vám, že jste se ocitli v rejstříku, ale nemáte tušení proč? Pokud Vám byl zamítnut vstup do herny, kasina či sázkovny z důvodu zápisu do rejstříku a Vy nevíte, z jakého důvodu jste v něm veden, jediná možnost, jak to zjistit je obrátit se na Ministerstvo financí. Provozovatel hazardní hry touto informací nedisponuje. Formulář k žádosti o výpis z rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách naleznete zde

Jestliže chcete zažádat o výmaz z rejstříku, obrátit se rovněž musíte na Ministerstvo financí. Pokud jste do rejstříku zapsání z jednoho z pěti bodů, tak můžete být z rejstříku opět i vymazán. A to v případě, kdy Ministerstvo financí od jiného orgánu veřejné moci zjistí, že již pominul důvod, aby tato osoba byla na seznamu vyloučených osob.

Další možností pro vymazání z registru je vlastní žádost fyzické osoby. Pokud Ministerstvo financí nenalezne důvod pro výmaz, tak to následně musí sdělit do 30 dnů. Osoba, která se na seznamu ocitla z důvodu úpadku, z něj bude vymazána po nabytí právní moci rozhodnutí, které určuje, že insolvenční řízení skončilo. Pokud jste v rejstříku zapsáni na vlastní žádost, i v tomto případě lze provést výmaz, ten ale může přijít nejdříve rok po zapsání do registru. Výmaz se provádí prostřednictvím stejného online formuláře jako zápis. Pouze je potřeba změnit v interaktivním formuláři druh podání - Žádost o výmaz z rejstříku vyloučených osob.

V případě nejasností nebo dalších dotazů ohledně rejstříku nás neváhejte kontaktovat. Využít můžete komunikační prostředky našeho webové portálu nebo se na nás obrátit pomocí sociálních sítí či telefonní linky +420 773 774 373.

Za tým Naberte kurz,

Markéta

Odkazy:

Rejstřík vyloučených osob – formuláře a důležité informace pro veřejnost

Interaktivní formulář pro zápis/výmaz

Často kladené dotazy k rejstříku

Metodický pokyn zápis/výmaz