Odborná pomoc je určená nejen pro hráče, ale i pro osoby blízké

27.3.2024, Andrea Tomaštíková

Čím může být odborná pomoc významná i pro osoby blízké?
Andrejka (3).jpg

Když zjistíme, že se našemu blízkému vymklo hraní z rukou, může to být pro nás natolik nečekaná situace, že se nám mnohdy mohou spustit různé reakce. Může se v nás odehrávat spousta emocí, hlavou nám může běžet spousta otázek. Reakce, kterou v nás tato nečekaná zpráva vyvolá, může být různá a u každého trochu odlišná. Může se objevit třeba naštvání, zklamání, narušení důvěry, pocit viny nebo selhání, obava. Někdy se může objevit zmatek, kdy prostě nevíme. Nevíme, co cítíme. Nevíme, co a proč se to stalo. Nevíme, co teď. A někdy se v nás to může bít – můžeme být nazlobení a zároveň můžeme prožívat strach o naši osobu blízkou.

I pro blízké hráčů to může být tak moc náročná situace, že v ní nechtějí zůstávat sami. Stává se, že těch myšlenek, co nám běží hlavou, je velká spousta a nemusí být vůbec snadné se v nich zorientovat. Svěřit se někomu ohledně našeho trápení mnohdy vyžaduje kus odvahy. A někdy vlastně ani nevíme, jestli nejsme sobci, když chceme mluvit o svých pocitech. Je běžné, že nás jako osoby blízké, může napadnout myšlenka: „A není ode mě sobecké, že bych chtěl/a povídat o sobě, když přece já nejsem ten, kdo má problém? O mě tady teď nejde“. V takových momentech je důležité si připomínat, že i k tomu, aby člověk mohl podat pomocnou ruku tomu druhému, tak je důležité, aby on sám byl opečovaný a v pořádku.

Povídání nám může ulevit. Díky takovému rozhovoru, například s odborníkem, se můžeme vypovídat, utřídit si myšlenky, ptát se na otázky. Je v pořádku se ptát na cokoliv, co nás právě zajímá – obzvlášť pokud si něčím podobným procházíme poprvé. Někdy nám právě odpovědi od někoho, kdo se v téhle oblasti orientuje, můžou dát na situaci náhled a také můžou vnést do situace nový úhel pohledu.

Nejen hráč, ale i osoba blízká je v této situaci důležitá, a tak pomoc  a podpora může být významná i pro osoby blízké. Zájem a péče ze strany odborníků je právě i pro osoby blízké, ať už to je poradenství anebo třeba terapie. Témata se tam mohou objevit jakákoliv, a to z toho důvodu, že každý má to prožívání trochu odlišné, a tak není potřeba se bát, že budeme zvláštní, že to prožíváme zrovna takhle. Díky rozhovoru s kolegy, kteří se v téhle oblasti orientují, můžeme lépe pochopit, co se to vlastně děje a také třeba to, co je to závislost, jak funguje a jak se stane to, že zrovna můj blízký hraje. Nebojte se ptát. Můžete mluvit také o tom, co vše to u Vás vyvolalo, co se ve Vás odehrává právě teď anebo se třeba zaměřit na to, jak pracovat s narušenou důvěrou.


V dnešní době může být poměrně snadné se v záplavě informací ztratit. My jsme tady a společně si můžeme o tom povídat (777 477 877) nebo psát, případně se můžeme společně podívat, jaký odborník by byl přímo ve Vašem okolí. Nemusíte být na to sami.