O trochu bezpečnější internet, nejen pro Vaše děti

17.5.2020, Jana Šatánková

Zorientujte se v možných limitech pro používání internetu, které Vám mohou ukázat, jak dostat hraní Vašich dětí pod kontrolu.
Automat Edit.png

Pokud se rozhodnete k nastavení limitů pro Vaše děti, můžete využít široké spektrum opatření. Za nejzákladnější se dá považovat zaheslování wifi nebo časový zámek. Někteří lidé volí cestu zakoupení druhého wifi routeru, který opatří časovým zámkem a zpřístupní ho dětem. Sami jsou potom připojení na router, který zámek nemá, a mohou pracovat neomezeně, případně využívají připojení přes kabel. Využít se dá také zablokování konkrétního zařízení dle jeho MAC adresy (jedinečná adresa zařízení). V obou případech se dá nastavit omezení jak na čas, tak na rychlost stahování. Další možností je vložení daného zařízení na černou listinu ve wifi routeru, kdy je po dobu udělení této restrikce zařízení blokováno.

Využít se dá ale také aplikací, které obsahují nastavení časového limitu, upozornění na místo polohy zařízení, blokování stránek s nevhodným obsahem a další. Partnerský přístup volí aplikace Google Family link, k níž vytvořil náš kolega z CKP Zlín i průvodce stahováním a jejím nastavením, a je opatřena například funkcí s upozorněním pro dítě, když rodič začne sledovat polohu zařízení. 

Další z řady aplikací je Eset Parental Control, který mimo jiné dokáže nastavit různé okruhy s poloměrem do 500 metrů, které rodiče upozorní při vstupu či výstupu ze zóny. Apple zařízení mají vlastní systém nastavení těchto upozornění, o kterých si více můžete přečíst ZDE, a je potřeba Apple ID a nastavení vlastního hesla. 

Aplikací je velké množství, pokud byste potřebovali poradit, neváhejte se nám ozvat. Když se rozhodnete využívat těchto opatření, volte hesla, která Vaše děti nebudou mít snadné uhodnout. Myslete také na to, že děti jsou ve světě internetu a elektroniky velice zběhlé, snadno se z nich po nastavení opatření stanou „hackeři“ a může dojít k tomu, že se zaměří na způsoby, jak vaše opatření obejít. Například při vypnutí wifi dokáží děti díky nastavení hotspotu snadno přesunout internetová data z mobilního telefonu do počítače. Rodiče uvádějí, že jim proto pomáhá nastavení spolu s dětmi. Je dobré děti informovat o tom, proč a jaká opatření nastavujete a že cílem není je trestat, ale naopak chránit. 

Dále se můžete podívat na WEBINÁŘ: Děti a videohry – Přibližte se jim

V případě, že budete mít zájem, můžete si přečíst článek z iDNES, který jsme pro Vás odemkli, a najdete ho ZDE. Jedná se o rozhovor s Mgr. Vítem Procházkou z Terapeutického centra & Centra komplexní péče ve Zlínském kraji, který s námi spolupracuje v oblasti gamingu.

HR: Myslete na to, že primární jsou pro děti vzory. Zkuste někdy dětem místo restrikce navrhnout společný program a být společně „offline“.

A jak to máte vy? Využíváte aplikace pro kontrolu hraní? Napište nám :-)

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

Další články

Nabíráme kurz do médií

05.03.2020, , U nás

Dne 12. 05. 2020 jsme měli milou návštěvu - reportérku Barbora Blažkovou a šéfkameramana Jakuba...

Gaming: Lootboxy

23.03.2020, , O hraní

Většina míst je už nějaký čas kvůli pandemii koronaviru zavřených a to se projevuje na způsobu...

Internet přináší spoustu výhod, ale zároveň spoustu rizikových situací, ať už je to tajné...