Krize: Co to je?

11.12.2019, Barbora Dařílková

Blíží se období svátků a nového roku a s ním pro mnohé i shon a stres. Někteří dokonce konec roku vnímají jako krizové období. Slovo „krize“ se v každodenní komunikaci vůbec objevuje relativně často. Víte ale, co znamená?
hole-862959_1280.jpg

Výraz „krize“ pochází z řečtiny - „krino“ znamená vybírat nebo posuzovat a „krisis“ je poté moment rozhodnutí. Jak to souvisí s krizí, kterou známe dnes? Asi každý z nás zažil stres při rozhodování mezi několika možnostmi. Volba je právě jedním z nejčastějších spouštěčů krize, společně se ztrátou nebo změnou. Může se jednat o ztrátu zaměstnání, změnu bydlení, nebo třeba volbu mezi partnery. Možná si říkáte, že jsou pro Vás podobné situace stresové, ale nevnímáte je jako krizové. Jelikož každý člověk přemýšlí a prožívá zcela individuálně, liší se i to, co vnímá jako krizi. Hlavním faktorem je, že danou situaci vyhodnotí jako nebezpečnou a nenachází způsob, jak se s ní vyrovnat. Lze tedy říct, že krize je cokoliv, co subjektivně jako krizi pociťujeme. 

Pokud si stále nejste jistí, v jakých situacích například vyhledat pomoc odborníka, v následujícím článku si řekneme, jak lze krizi rozpoznat. 

Za tým Naberte kurz, 

Bára

Další články

V minulém článku jsme si řekli, že nejčastějšími spouštěči krize bývají ztráta, změna nebo volba....

Krize: Jak ji zvládnout?

15.12.2019, , Svépomoc

Z minulého článku již víme, jak poznat, že prožíváme psychickou krizi. Nabízí se tedy otázka, jak...