Jak vznikají nemoci?

26.9.2019, Barbora Dařílková

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli si za nemoci můžeme sami? Co tahle jednoduchá otázka vlastně znamená?
blood-pressure-monitor-1749577_1280.jpg

Minule jsme si popsali několik pohledů na to, co je to zdraví. Většina definicí se přiklání k tomu, že zdraví není jen absence nemoci. Ale co je to vlastně nemoc? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vzniká? Můžeme si za nemoci sami špatnou životosprávou a stresem? Nebo jsou v nás zakódovány a nemáme kontrolu nad tím, zda se projeví, nebo ne? A jakou roli hraje v našich neduzích společnost? 

Na tyto otázky neexistuje jednoznačná odpověď. Sociolog Vám odpoví jinak, než filozof. A právě z tohoto důvodu se většina z nás obrací na medicínu jako na největší autoritu v oblasti nemocí. Díky ní se lidé dožívají vyššího věku a lékaři zvládnou léčit nemoci, které by dříve znamenaly rozsudek smrti. Jak je to možné? Prvním krokem bývá obvykle diagnóza. 

Určitě jste od svého lékaře někdy nějakou diagnózu dostali. Může se jednat o zápal plic, nebo třeba depresi. Diagnóza je, jednoduše řečeno, soubor různých příznaků, které dávají dohromady určitou nemoc. Ve zdravotnicí ji obvykle určuje lékař. 

Jak taková diagnóza může vzniknout? A co může znamenat pro pacienta nebo i společnost? K tomu se dostaneme v následujícím článku.

Za tým Naberte kurz,

Bára