Jak skončit s online hazardem: Gamban

21.2.2020, Barbora Dařílková

V tomto článku Vám přiblížíme aplikaci Gamban, pomocí které si můžete zablokovat hazardní obsah na internetu.
avatars-000465795453-uvuf04-t500x500.jpg

GAMBAN

Základní informace:

  • Kompatibilní zařízení: Počítač (Windows, Mac), mobilní telefon/tablet (Android, iOS)
  • Cena: 25 GBP/rok (cca 740 Kč)
  • Možnosti platby: debetní/kreditní karta, PayPal
  • Zkušební doba: ano, 7 dní zdarma
  • Počet zařízení (1 licence): 15
  • Jazyk: pouze anglicky
  • Potřeba internetu k funkci: ano, Wi-Fi nebo mobilní data 
  • Co blokuje: weby provozující hazard ve všech jazycích (i Česky), některé ilegální weby provozující hazard, hazard za virtuální měnu, hazardní hry na Facebooku, weby používající kryptoměny, obchodování na online burze apod.
  • Odstranění aplikace: Nelze odinstalovat 

Aplikace Gamban je na trhu od roku 2015, kdy vznikla ve Velké Británii. Zmiňujeme se o ní jako první mimo jiné také proto, že ji nezávislý výzkum společnosti GambleAware v roce 2018 vyhodnotil jako nejúčinnější aplikaci, která blokuje hazard. 

Jak přesně Gamban funguje se od tvůrců aplikace nedozvíme. Víme ale, že aplikace vyhledává obsah spojený s hazardem automaticky podle algoritmu, který ovšem manuálně doplňují a kontrolují zaměstnanci Gambanu. Stále ale vznikají nové weby zaměřené na provozování hazardu, a proto Gamban (ani žádná další z následujících aplikací) nebude v blokování zcela stoprocentní. Jak již bylo zmíněno, tyto aplikace by měly být pouze doplňkem k odborné péči. 

Výhodou Gambanu je, že podle výrobců by nemělo být možné aplikaci obejít přes VPN a po dobu platnosti licence (jeden nebo dva roky) ze zařízení ani odinstalovat. Ke koupi této aplikace je potřebná registrace pomocí emailu. Jakmile si licenci zakoupíte, můžete ji použít až na 15 svých vlastních zařízení. Není tedy nutné kupovat více licencí, pokud hrajete online zároveň na PC i na mobilním telefonu. 

Kromě informací od výrobců jsme prošli i uživatelské recenze na internetu, ze kterých Vám přinášíme souhrn. Ne všechny recenze jsou ověřené a samozřejmě by se tak na ně mělo i pohlížet. Velká většina recenzí je pozitivní a Gamban podle nich funguje tak, jak má. Z negativních aspektů se objevovala stížnost, že aplikace funguje lépe při používání mobilních dat. Při použití Wi-Fi se může stát, že aplikace na několik minut přestane fungovat. Na druhou stranu, pokud má aplikace technický problém, může na několik minut přerušit přístup k internetu v celém zařízení. Co se týče odinstalace, uživatelé uvádějí, že na některých zařízeních Android je možné aplikaci smazat uvedením zařízení do továrního nastavení. 

Pokud byste se tuto aplikaci rozhodli instalovat, neváhejte nás kontaktovat s dotazy!