Jak na dluhy: Dluhová spirála

15.5.2020, Markéta Málková

Nepříznivá finanční situace může potkat každého z nás. Nejen souběh okolností v současné nelehké době může zapříčinit až neschopnost splácet závazky. Co, ale v tomto případě dělat? Na koho se obrátit? Problematika řešení dluhové situace je velmi obsáhlá. Avšak i přesto si dneska zkusíme krátce a výstižně popsat jaký je postup při jejím řešení.
handcuff-3748614_1280.jpg

Pokud tedy již cítíte, že dluhovou situaci sami nezvládáte, je důležité začít jednat hned a neodkládat řešení na později. Prvním krokem je obrátit se na odborníka v oblasti dluhové problematiky nebo na advokáta s praxí, který řeší dluhy a insolvence. Pamatujte na to, že čím dříve se na něj obrátíte, tím lépe. Odborník na dluhové poradenství Vám pomůže s řešením situace, kdy se z dluhů stal již problém. Avšak je dobré za ním přijít už připraven. 

Základem je udělat si soupis jednotlivých závazků tedy seznam všech Vaších dluhů. Můžeme hovořit o takzvaném zmapování Vaší dluhové situace. Nestačí však mít jen přehled o dluzích, ale je potřeba u každého dluhu zvlášť vědět kdo je věřitelem, kdy dluh vznikl, jaká je jeho celková výše a v jaké fázi se nachází. Tento seznam poté podložit všemi podklady, které s jednotlivými dluhy souvisí. Pak už na nic nečekejte a domluvte si schůzku s dluhovým poradcem. Ten Vám pak zejména pomůže kontaktovat věřitele, domluvit splátkové kalendáře, řešit problémy s exekucí, zajistit oddlužení.

Téma dluhové problematiky jsme již probírali v rámci skupinového chatu s odborníkem. Hostem byla naše kolegyně z Poradenského centra v Olomouckém kraji, Denisa Plišťáková, DiS. Shrnutí chatu si můžete přečíst zde. Jak jsme si řekli již v úvodu tato problematika je velmi složitá. Dneska jsme si nastínili, co dělat, když už se dostaneme do dluhové spirály. Avšak k uchopení tohoto tématu je potřeba začít úplně od začátku. Právě v této rubrice se postupně podíváme na úplné základy jako je finanční gramotnost, až po to, jak řešit exekuci.

Za tým Naberte kurz,

Markéta

HR: Nevytloukejte klín klínem, netočte se ve dluhové spirále – řešte svou dluhovou situaci hned.

Důležité odkazy:

Poradenská centra v Olomouckém kraji a ve Zlínském kraji

Mapa bezplatných dluhových poraden

INSOLVENCE - JUSTICE

Dluhová help linka - Člověk v tísni

Napsal Anonym8673, vytvořeno 28.7.2020 17:30:21 Číst
Dobrý den, Petře. Vítám Vás znovu na našem webovém portále. Jsem ráda, že Vás má rubrika ...
Napsala Eliska, vytvořeno 27.7.2020 16:36:50 Číst
Eliško, sorry jako ......bud je tvuj dotaz pro idioty nebo si delas srandu, nebo proste musis ...
Napsal petrr, vytvořeno 24.7.2020 06:23:49 Číst
Přejít do diskusního fóra