Hrací automaty: Zodpovědné hraní 5/8

16.12.2019, Jana Šatánková

Minule jsme se věnovali hře s nepříjemnými spoluhráči, a to konkrétně stresem, alkoholem a dalších látek.  Rovněž také o významu časových hranic pro hru...
alone-2666433_1280.jpg

Dnes se zaměříme na psychický stav hráče. Psychický stav můžeme považovat prožívání člověka v daný moment či časový úsek. Ten je ovlivněn situacemi, před kterými stojíme, emočním rozpoložením, charakterovými vlastnostmi nebo třeba kvalitou spánku. Všechny tyto faktory ovlivňují psychický stav člověka a odrážejí jeho tělesnou reakci (pocení, bušení srdce…), výrazovou složku (př. smích, pláč) jeho chování nebo rozhodování. Pokud se člověk nachází v pozitivních emocích dochází ke zvýšení obavy riskovat při aktivitě s velkým rizikem. V rámci aktivit s malým rizikem se jeho obavy snižují. Negativní emoce snižují nadhled nad aktivitou, schopnost racionálně uvažovat a objektivně rozebrat situaci. Znamená to tedy, že se výrazně projevuje psychický stav hráče při hře. Při pozitivním nalazení je tedy větší pravděpodobnost "střízlivého" pohledu na hru, a to i v rámci zohlednění vlastních limitů a finančních či časových možností. Co ale v případě výhry? V těle dochází k vyplavení velké míry několika druhů "hormonů štěstí". Které mohou mít za výsledek chuť oslavit výhru další hrou. V tuto chvíli může mít člověk pocit, že se jedná o nejlepší nápad peníze ještě znásobit. Jak bylo již psáno v článku Zodpovědné hraní 3/8 - automaty fungují na jednotlivých ukončených procesech a tím je způsobena větší pravděpodobnost toho, že k další velké výhře nejspíš nedojde. 

Výše zmíněné procesy mohou hráče ovlivnit i v jiných rovinách, než je samotné hraní. Negativní emoce a obavy mohou být vyvolány či znásobeny například dluhy a obavou z jejich odhalení před blízkými, přáteli či věřiteli.  To může vést ke snaze dohánět ztráty hraním za účelem pokrytí dluhů z hraní. Což je na stejném principu zmíněném výše a důležité je taktéž zvědomění si pravděpodobnosti výhry s ohledem na nastavení výherních automatů.

HR: Nechci být vydán na milost a nemilost svým emocím. Chci je používat, užívat si je a ovládat je.“ Oscar Wilde

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)

Jana

Další články

Využití volného času je pro každého jiné. Lišíme se ve způsobech, kterým jej trávíme i v oblasti...

V další ze série článků o bezpečném hraní se budeme věnovat oblastem, které je dobré si na...

Existují různé způsoby, které mohou pomoci zapomenout na strasti běžného života. Není nic...