Hrací automaty: Zodpovědné hraní 2/8

9.11.2019, Jana Šatánková

Druhy sebeomezujících opatření. Máte pocit, že Vám je nikdo pořádně nevysvětlil nebo že se jedná o zbytečnost, která vlastně k ničemu neslouží? Pojďme jim společně přijít na kloub.
decision-1013752_1920.jpg

V minulém článku jsme narazili na téma sebeomezujících opatření, na která máme ze zákona nárok a podle nás je škoda jich nevyužít. O co se ve skutečnosti jedná a jaká opatření to vlastně jsou? Jedná se možnost dostat pod kontrolu peníze a čas, jež vkládáte do hry. Využít je můžete jak v živé, land-based nebo online hře.

Na výběr je možnost nastavení maximálních sázek na jeden den, či kalendářní měsíc. Znamená to o starost méně s hlídáním peněz vložených do hry. Pokud si totiž toto opatření nastavíte máte jistotu, že nepřekročíte částku, kterou máte pro hru vyčleněnou. V praxi je to tedy tak, že vložíte do automatu Vámi určenou výši vkladu (mince, bankovky, platební kartu nebo lístek s výhrou z minulé hry), spustíte hru a nastavujete sázky. Sázky se během hry sčítají, a to i v případě, kdy automaty střídáte. Jakmile nastane shoda mezi součtem všech Vašich sázek a Vámi nastaveného limitu, tak Vás automat automaticky odhlásí a vyjede Vám zbylé peníze na lístku.

Na obdobném principu funguje nastavení maximální čistá prohra za jeden den, či kalendářní měsíc. Není zde ale prioritní kolik sázek protočíte či kolik peněz do hry vložíte. Důležité je, že se sčítají všechny prohry, které za dobu hry nastanou. Po shodě s Vámi nastavenou výší proher a Vámi nastaveného limitu opět dojde k automatickému odhlášení a vystavení zbylých peněz na lístek.

Věděli jste, že si můžete nastavit i počet přihlášení do uživatelského konta? U výherních automatů to konkrétně znamená počet návštěv herny či kasina za kalendářní měsíc. Což se může hodit například tehdy, když zapomínáte, že jste se chtěli něčemu věnovat, ale kvůli hraní jste se k tomu ještě nedostali. Je fajn nechat druhé nám to připomenout. Proč by to nemohlo být právě kasino nebo herna? Případně je možné nastavit si dobu denního přihlášení do uživatelského konta. Ta se počítá od vložení hráčské karty do automatu po její vyndání. Sčítá se ale samozřejmě čas na všech výherních automatech. V obou případech dojde k odhlášení z automatu a vytištění lístku se zbylými penězi po naplnění nastaveného limitu.

Poslední možností kterou ukládá provozovatelům zákon je možnost nastavit si dobu, kdy nebude účastníkovi umožněno zúčastnit se hazardní hry. A to nejčastěji po dobu 12 hodin, 1 den, 1 týden, 1 měsíc nebo 6 měsíců. Po tuto dobu se hráč nebude moci přihlásit do svého uživatelského konta. Což se může někdy hodit, když máte chuť dát si od hraní odpočinout. Využití tohoto opatření je relativně běžné a zdaleka jej nevyužívají jen lidé, kteří jsou na hazardu závislý.

Všechna tato opatření podporují hráče v tom, by měl přehled o své hře u jednotlivých poskytovatelů. Z toho také plyne to, že je potřeba aby si je nastavil u každého provozovatele zvlášť.

HR: Sebeomezováče = výhra pro hráče!

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

Další články

Jak je to vůbec s nastavením výherního automatu a které věci striktně nařizuje?

Jaké okolnosti mohou ovlivňovat hru a jaké důsledky z toho mohou plynout? Na co se soustředit?

Minule jsme se věnovali hře s nepříjemnými spoluhráči, a to konkrétně stresem, alkoholem a...