HR: Snižování rizik v běžném životě?

16.10.2019, Markéta Málková

Hlavní myšlenku filozofie harm reduction neboli snižování rizik jsme si již představili. Lze se s tímto pojmem setkat i v našem běžném životě?
HR3.jpg

Pokud vezmeme v potaz, že tento přístup je zaměřený na snižování rizik s důrazem na individuální potřeby, pak tuto filozofii lze spatřovat i v našem běžném životě. Kupříkladu, když se zamyslíme nad snižováním rizik na silnici. Co všechno zde můžeme zařadit? Je to určitě policista s plackou, který stojí před prvním zvoněním u přechodu pro chodce před školou. Ukazatele rychlosti, potažmo přímo radary, ale i dopravní zprávy v rádiu o tom, kde zrovna měří policie. Dále provozní odlehčovací brzdy, bezpečnostní pásy v autě nebo třeba vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty.

Tuto skutečnost vystihuje i odborný ředitel Společnosti Podané ruce Lukáš Carlos Hrubý, který říká: „Denně se setkáváme s věcmi, které nás chrání před riziky nejrůznějších aktivit. Třeba rukavice, ochranné přilby nebo záchranné pásy v autech. Neřeší jako problém práci na stavbě, jízdu na kolečkových bruslích nebo řízení auta, ale snižují dopad možných rizik při těchto činnostech. Podobně je to se závislostmi. Přístup Harm reduction i zde snižuje možná rizika.“

Vnímáte snižování rizik ve svém běžném životě? Napadají Vás další oblasti, kde se harm reduction objevuje? Pokud Vás toto téma zaujalo, neváhejte přidat Váš příspěvek do našeho diskuzního fóra. 

Rozhodli jsme se proto věnovat celé jedno vlákno právě příkladům harm reduction neboli snižování rizik (nejen) v běžném životě. U tohoto vlákna platí následující pravidlo: Do každého příspěvku patří vždy jen jeden příklad a případné (dobrovolné) odůvodnění. Sama si troufám již teď tvrdit, že prvních sto příkladů budeme mít do konce října a potom celou tisícovku nejpozději na Silvestra tohoto roku. 

Za tým Naberte kurz,

Markéta

Další články

HR: Snižujeme rizika

03.10.2019, , Svépomoc

Náš tým Naberte kurz se pohybuje v online světě. Mimo naše hlavní působiště našeho webu, mobilní...

HR: Princip snižování rizik

03.10.2019, , Svépomoc

Z minulého článku již víme, co obnáší naše práce v e-terénu. Při pročítání našich článků můžete...