Hazardní hra v kombinaci s návykovými látkami

24.8.2023, Kristián Plesník

Jak je to vlastně s hazardem v kombinaci třeba s alkoholem, marihuanou nebo pervitinem?
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (6).jpg

Hraní hazardních her může být příjemnou volnočasovou aktivitou, pomocí níž můžeme na chvíli například vypnout a uniknout z rutiny všedního života. Vzrušení ze hry je navíc podpořeno faktem, že je možné za krátkou dobu vydělat slušnou finanční sumu. Pokud ale člověk nemá správně nastavena sebeomezující opatření, může se velmi snadno stát, že volnočasová aktivita přeroste v denní chleba, který člověku již nepřináší zábavu, ale spíše tíseň a strach. Z výnosného koníčku se hraní stane strašákem, který nás stojí moc peněz a energie. Pokud člověk neučiní potřebné kroky a hraní neomezí, může dojít také k negativnímu zásahu do sociálních a profesních vztahů (rozpad rodiny, ztráta zaměstnání)
 

V České republice je nabídka hazardních her dlouhodobě vysoká. Podle posledních dostupných dat provozuje v ČR hazardní hry 52 společností a za poslední rok jsme jako Češi zvládli prosázet téměř 760 miliard, a to hlavně prostřednictvím technických her (například automatů). Vysoká u nás není pouze dostupnost hazardních her, jsme rovněž četní uživatelé nikotinu, alkoholu, marihuany nebo také pervitinu, jehož produkce je v Česku každoročně nejvyšší v Evropě. Právě tyto látky bývají nejčastěji užívány při hraní. Přestože se může zdát, že člověku pomáhají vyhrávat a má díky nim „šťastnou ruku“, opak je pravdou. 

Pokud třeba mluvíme o alkoholu, marihuaně nebo pervitinu, můžeme počítat se sníženou schopností kriticky uvažovat, rizikem toho, že prosázíme mnohem víc, než bychom chtěli a strávíme hraním nepřiměřené množství času („zasekneme se“). Rizikový je taky možný rozvoj závislosti na hazardu, kdy například pervitin posouvá laťku pro její vznik až o 50 %. U poloviny uživatelů pervitinu je tedy pravděpodobné, že pokud začnou hrát, dojde i ke vzniku závislosti na hazardu. 

A jak předcházet náročným situacím už v začátku? V úvodu článku byla zmíněna sebeomezující opatření. V tomto případě jde hlavně o hraní s „čistou hlavou“ (viz článek Sázkařovo desatero). Při hraní je vhodné omezit kouření, nepít, nehulit, nešňupat. Pokud naopak hráč chci třeba pít, kouřit marihuanu nebo brát pervitin, je dobré dát si stopku s hraním. Vhodné je rovněž stanovit si časový limit, který chci do jednotlivých aktivit investovat a ten dodržovat a nepřekračovat

Je naprosto přirozené, že nám hazard a jeho kombinace s různými látkami může přerůst přes hlavu. V takových situacích je v pořádku na to nebýt sám. I proto je zde služba Naberte kurz, kde se lze s týmem profesionálů poradit například o možnostech spolupráce a postupu do budoucna.

Za tým Naberte kurz,

Kristián