7 principů kontrolovaného hraní a sázení

30.11.2020, Jana Šatánková

Většina lidí hraní i sázení odsuzuje. Hazard ale nemusí být tabu. Razíme tvrzení, že na hraní a sázení není nic špatného – POKUD ho má člověk pod kontrolou. Každý máme nějakou tu neřest, někdo sní tabulku čokolády na posezení, někdo si dá skleničku, a někdo si zase rád vsadí. Všechny tyhle činnosti mají ale společné to, že přinášejí člověku užitek jenom, dokud je má pod kontrolou.
30.png

Razíme filosofii Harm reduction – snižujeme rizika plynoucí z hraní a sázení.

7 principů 

Zní to parádně, ale jak tedy mít hraní či sázení pod kontrolou? Základem všeho je pevně si nastavit hranice a ty přísně dodržovat. Zní to až moc jednoduše? Dodržování i jednoduchých pravidel může být velmi efektivní. Navíc zavedení nových pravidel je změna a chce disciplínu, takže věřte tomu, že to zase tak jednoduché není. Níže najdete principy, které Vám můžou v nastavování hranic pomoci. 

1. Nastavte si sebeomezující opatření PŘED samotnou hrou 

Nastavování si pravidel během hry už je málokdy efektivní. Máme tendenci podceňovat, kolik peněz už jsme do hraní či sázení dali a kolik času s ním strávili. Vždycky si proto nastavte pravidla před samotnou hrou. 

2. Stanovte si finanční strop 

 K hraní využívejte vždy tzv. volné peníze. Volné peníze jsou ty, které Vám zbydou po odečtení výdajů od příjmů Vaší domácnosti. Mějte na paměti, že při stanovování výše volných peněz byste měli myslet i na rezervy pro případ výpadku příjmu. Většina lidí má navíc tendenci příjmy přeceňovat a výdaje podceňovat. Dejte si proto pozor, aby výše stropu částky, kterou si určíte, nikdy nepřesáhla Vaše volné peníze. 

Doporučujeme počítat si výši volných peněz vždy na měsíc. A co dělat, když už jste narazili v daném měsíci na strop? Pravidla jsou efektivní jenom, když jsou dodržována. Věnujte se jiným aktivitám a na sázení či hraní si udělejte prostor zase příště. 

3. Vymezte si časový limit 

Všichni máme svoje povinnosti, ale i radosti, kterými musíme nebo chceme svůj čas trávit. Den má jenom 24 hodin, a tak právě nastavení si časového limitu, může být dost užitečná věc. Řekněte si, kolik hodin maximálně chcete věnovat hraní či sázení za den, týden i měsíc a striktně je dodržujte. 

Při stanovování limitu myslete na to, kolik času chcete trávit s rodinou, s přáteli, svými koníčky nebo kolik času trávíte prací a dalšími běžnými činnostmi. Tohle všechno vezměte v úvahu. 

4. Buďte profesionál a držte hranici zábavy 

Hraní a sázení může přinést spoustu radosti, ale taky spoustu starostí. Profesionální přístup při hraní hazardních her pro zábavu se ale vždy vyplatí. Pracujte na sobě, vzdělávejte se a buďte odborníkem na statistiku a pravděpodobnost. 

5. Dbejte na dostatečný odpočinek a zaměřte se i na jiné zájmy 

Nenechte se pohltit jednou činností. O hraní i sázení se ví, že je jednodušší mu začít dávat víc času i peněz než u jiných aktivit. Časem se to může projevit na zdraví, vztazích, zázemí a celkově na kvalitě života. Najděte si proto i jinou činnost, která Vás rozveselí, pobaví a budete se při ní cítit dobře. 

6. Vyvarujte se alkoholu či jiným návykovým látkám v kombinaci s hraním a sázením 

Říkáte si proč? Co je špatného na tom dopřát si trošku zábavy a doplnit ji třeba o příjemný drink? Při užívání alkoholu a dalších návykových látek se překážky zdají menší. Máme pocit, že všechno máme pod kontrolou, a přitom už to tak být nemusí. Rozhodujte se během hraní vědomě a bez vlivu dalších látek a mějte tak střízlivý pohled na hru. 

7. Mluvte o hraní či sázení otevřeně 

Nedělejte z hraní tabu. Sami před sebou ani před ostatními. Buďte hrdým hráčem a hrdým sázkařem. Sdílejte své zkušenosti a pocity a neváhejte se ptát druhých. Zpočátku to nemusí být snadné, proto nezapomínejte, že na to nemusíte být sami.

Nastavte si svoje vlastní pravidla Vám na míru 

Asi cítíte, že tahle sedmička zásad je pořád dost obecná a dost možná se do ní ani nevešlo všechno, co si myslíte, že by tam ještě mělo být. Co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému. Proto je třeba se nad nastavením pravidel pořádně zamyslet a uvědomit si, jak jsou pravidla nastavená správně právě pro mě a mojí situaci, případně se o tom poradit. 

S následným dodržováním Vám může pomoci naše aplikace Port (Naberte kurz), která je zdarma a zcela anonymní. 

Kde najít další informace o kontrolovaném hraní či sázení?

V Naberte kurz pracujeme s filozofií Harm Reduction – snažíme se snižovat rizika způsobená hraním hazardních her. Co to teda prakticky znamená? Nikomu neříkáme, ať přestane hrát, protože si může zničit zdraví, vztahy a peněženku. Namísto toho poskytujeme informace o tom, jak hrát kontrolovaně, aby se Vám hraní či sázení nevymklo z předem stanovených mezí. Informace Vám poskytujeme v chatu, po telefonu, na našich stránkách, sociálních sítích… zkrátka všude, kde se dá. 

O principech kontrolovaného hraní si můžete přečíst v dalších článcích u nás na webu. V našich rubrikách jsme pro Vás připravili jednotlivá pravidla pro hrací automaty a desatero zodpovědného sázkaře. Také si můžete přečíst více informací o snižování rizik způsobených hraním a sázením.

Co dělat, když vím, že už je toho sázení nebo hraní moc? 

Nebudeme Vám lhát. Může se stát, a bohužel se to i stává, že se hraní či sázení zvrtne. Překročí stanovenou hranici a začne být problém, ze kterého je těžké najít cestu ven. Pokud sami cítíte, že je toho hraní či sázení už nějak moc, a že byste potřebovali odbornou pomoc, můžete využít tyto možnosti: 

• Zde je seznam konkrétních organizací, se kterými aktivně spolupracujeme. Tyto organizace se zabývají mj. hráčskou problematikou, nabízí osobní psychologické poradenství a působí lokálně. 

Pokud si nejste jistí, zda pomoc potřebujete, můžete si přečíst články z naší rubriky Svépomoc, anebo si s námi napřímo popovídat. 

Stručně závěrem 

Ať už si chcete o hraní či sázení jenom popovídat, chcete si nastavit vlastní sebeomezující pravidla, nebo hledáte odbornou pomoc, jsme tu pro Vás. 

• Anonymně
• Zdarma
• Online

Tým Naberte kurz