Úvod do pravděpodobnosti

11.7.2020, Eliška Garnolová

Pojďme společně prostřednictvím série článků porozumět pravděpodobnosti v hazardních hrách! Pravděpodobnost je důležitá pro samotnou hru a dodává nám matematický nadhled. V této rubrice se zaměříme mimo jiné na časté omyly při posuzování pravděpodobnosti a dostaneme se až k výhodám kasina. Jdete do toho se mnou?
26 - kopie.png

Sama jsem si onehdy říkala, jak pravděpodobnost funguje a jak ovlivňuje samotnou hru. Položila jsem si tedy otázku: Může být pravděpodobnost důležitá pro vnímání hry? Došla jsem k závěru, že ano! Proto jsem se rozhodla více pochopit pravděpodobnost a Vy můžete být u toho. Abychom mohli pochopit pravděpodobnost v hazardních hrách, musíme porozumět pravděpodobnosti obecně. Proto si pomocí zábavných příkladů ukážeme, jak pravděpodobnost funguje, naučíme se o ní přemýšlet a zapojit ji do běžného života i hry. 

Odpověď na mou otázku utvrdilo to, když jsem zjistila, jakým způsobem pravděpodobnost vznikla: Věděli jste, že hazardní hry byly motivem vzniku pravděpodobnosti? Je tomu vážně tak! Za samotným vznikem stála touha zjistit, kolikrát se musí hodit dvěma kostkami, aby padly dvě šestky.

Pravděpodobnost se mnohdy tváří složitě, ale jedná se o matematiku. Jdete do výzvy o pochopení pravděpodobnosti se mnou? Pravděpodobnost udává, jakou máme šanci, že nastane daný jev. Vyjádřit pravděpodobnost můžeme dvěma způsoby. Prvním způsobem je číslo požadované hodnoty ku celkovému počtu možností, a druhým způsobem jsou procenta.

Osobně mi pomohlo si pravděpodobnost vyzkoušet v praxi, proto jsem si hodila kostkou. Kostka má šest stran a já chci hodit číslo 6, takže mám šanci 1 ku 6 - jednička je požadovaná hodnota a šestka je počet možností, které se nabízí. Když toto číslo převedeme do procent, tak zjistíme, že máte 16,6667% šanci, že padne požadované číslo. U jednoho hodu jednou kostkou vidíme pravděpodobnost dost jasně a lehce ji vypočítáme. Avšak situace se už komplikuje v případě, že házím více kostkami, a chci hodit dvakrát šestku. Na tento příklad se zaměříme v dalším článku.

Zapojujete Vy do hraní hazardních her i pravděpodobnost? Myslíte si, že je důležitá? 

Napište nám do diskuzního fóra nebo přímo do individuálního chatu s pracovnicí (po kliknutí na fotografii). V případě, že nejsme online, nám můžete zanechat vzkaz.

Přejeme pěkný den a těšíme se na Vaše příspěvky.

Za tým Naberte kurz, 

Eliška

Další články

HR: Snižujeme rizika

03.10.2019, , Svépomoc

Náš tým Naberte kurz se pohybuje v online světě. Mimo naše hlavní působiště našeho webu, mobilní...

Kurzové sázení patří mezi velmi populární druh hazardní hry. Výhra je podmíněna uhodnutím sázkové...

Nabíráme kurz do médií

05.03.2020, , U nás

Dne 12. 05. 2020 jsme měli milou návštěvu - reportérku Barbora Blažkovou a šéfkameramana Jakuba...