Účtenkovka: Státní hazard nebo jasná výhra?

19.11.2019, Eliška Garnolová

Podle ministerstva financí se pravidelně do této hry zapojuje 300–400 tisíc spotřebitelů, kteří vkládají svůj čas do registrace účtenek s vidinou výhry. Jedná se o hazard či nikoli?
receipts-1372961_1280.jpg

Účtenková loterie vznikla před dvěma lety v návaznosti na elektronickou evidenci tržeb (EET), kdy jejím smyslem bylo motivovat zákazníky k tomu, aby si za nákupy zboží nechávali vystavovat účtenky. Záměrem ministerstva financí bylo zvyšování efektivity EET a zároveň i výběr daní. Jinými slovy se jedná o kontrolu, zda vše probíhá dle stanovených pravidel.

Můžeme se k této spotřebitelské soutěži stavět různě: někdo může být za ní rád a vnímat ji jako možnost hrát bez finančního vkladu, jiní tuto soutěž mohou vnímat jako „šmírování“ za státní peníze, nebo můžeme nalézt názor, že se jedná o hazard řízený státem.

Tato soutěž je v poslední době velice diskutovaná nejen z důvodu změn svých pravidel, ale také v kontextu zahrávání si s hazardem. K tomuto tématu se vyjádřila ministryně financí Alena Schillerová: „Účtenková loterie není hazard, za tím si stojím. Nechodíte nakupovat potraviny, abyste to potom přihlásili do účtenkové loterie," řekla ministryně. Podobného názoru je i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová, která Účtenkovku nevidí jako "ryzí hazard", ale podotkla, že nějaké rysy hazardního hraní se mohou v této spotřebitelské soutěži vyskytovat.

Na účtenkovou loterii se dle zákona nevztahuje zákon o hazardních hrách, jelikož se jedná právě o spotřebitelskou soutěž. Otázkou však zůstává, proč se smí hrát až od 18 let? Hranice plnoletosti je totiž stanovena u hazardních her, avšak ne u her spotřebitelských.

Libí se Vám toto téma? Máte zájem abychom se této oblasti více věnovali? Napište nám své názory a zkušenosti. Můžete se těšit na další články.

Přejeme pěkný den a těšíme se na Vaše příspěvky.

Za tým Naberte kurz, 
Eliška

Další články

Reklama na hazard?

04.09.2019, , O hraní

Na konci července 2019 byla vydána nová Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice za rok...

Co je to svépomoc?

06.09.2019, , Svépomoc

Svépomoc je druh vzájemné pomoci laiků, které spojuje stejný problém, bez asistence či vedení...

HR: Princip snižování rizik

03.10.2019, , Svépomoc

Z minulého článku již víme, co obnáší naše práce v e-terénu. Při pročítání našich článků můžete...

Sběratelský koníček Hokejová kartička slavné šedesátosmičky nebo ...
Napsala Marketa, vytvořeno 16.3.2020 15:13:48 Číst
Pěkný den, máte pravdu v Tabák-tisk GECO se dá koupit stírací los Kapitán. Předpokládám, že ...
Napsala Jana, vytvořeno 10.2.2020 10:29:32 Číst
To není pravda, zkuste si to z nějakého neznámého počítače bez uložených cookies. Pokud ...
Napsal Anonym4862, vytvořeno 4.2.2020 15:30:34 Číst
Přejít do diskusního fóra