Účtenkovka: Státní hazard nebo jasná výhra?

19.11.2019, Eliška Garnolová

Podle ministerstva financí se pravidelně do této hry zapojuje 300–400 tisíc spotřebitelů, kteří vkládají svůj čas do registrace účtenek s vidinou výhry. Jedná se o hazard, či nikoli?
receipts-1372961_1280.jpg

Účtenková loterie vznikla před dvěma lety v návaznosti na elektronickou evidenci tržeb (EET), kdy jejím smyslem bylo motivovat zákazníky k tomu, aby si za nákupy zboží nechávali vystavovat účtenky. Záměrem Ministerstva financí bylo zvyšování efektivity EET a zároveň i výběr daní. Jinými slovy se jedná o kontrolu, zda vše probíhá dle stanovených pravidel.

Můžeme se k této spotřebitelské soutěži stavět různě: někdo může být za ni rád a vnímat ji jako možnost hrát bez finančního vkladu, jiní tuto soutěž mohou vnímat jako „šmírování“ za státní peníze, nebo můžeme nalézt názor, že se jedná o hazard řízený státem.

Tato soutěž je v poslední době velice diskutovaná nejen z důvodu změn svých pravidel, ale také v kontextu zahrávání si s hazardem. K tomuto tématu se vyjádřila ministryně financí Alena Schillerová: „Účtenková loterie není hazard, za tím si stojím. Nechodíte nakupovat potraviny, abyste to potom přihlásili do účtenkové loterie," řekla ministryně. Podobného názoru je i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová, která Účtenkovku nevidí jako "ryzí hazard", ale podotkla, že nějaké rysy hazardního hraní se mohou v této spotřebitelské soutěži vyskytovat.

Na účtenkovou loterii se dle zákona nevztahuje zákon o hazardních hrách, jelikož se jedná právě o spotřebitelskou soutěž. Otázkou však zůstává, proč se smí hrát až od 18 let? Hranice plnoletosti je totiž stanovena u hazardních her, avšak ne u her spotřebitelských.

Libí se Vám toto téma? Máte zájem abychom se této oblasti více věnovali? Napište nám své názory a zkušenosti. Můžete se těšit na další články.

Přejeme pěkný den a těšíme se na Vaše příspěvky.

Za tým Naberte kurz, 
Eliška

Další články

HR: Princip snižování rizik

03.10.2019, , Svépomoc

Náš tým Naberte kurz se pohybuje v online světě. Mimo naše hlavní působiště našeho webu, mobilní...