Týden zodpovědného hraní: Hazard ve filmu

8.11.2023, Lucie Návratová

Jak teda vlastně vypadá hazard ve filmech, jaké tam jsou trendy a tropy? Čeho si všímáte? Jak blízko pravdě myslíte, že to je? Proč je zajímavé se o tom bavit? Pro hodně lidí je film vůbec první vědomý kontakt s hazardem, na jehož základě si vytvoří představu, jak svět hazardních her vypadá. Osoby, které s tím třeba nemají zkušenosti, díky tomuto zjednodušenému zobrazení vytvoří obraz, jak svět hazardních her vypadá. Jak to vypadá v realitě? Trafiky, losy, herny… Běžná součást života splývá s pozadím, když na ni nemyslíme.

Jak je to s hazardem ve filmu, a jak to ovlivňuje naše smýšlení a proč je vůbec zajímavé se o hazardu ve filmu bavit? 

Pro hodně lidí je stříbrné plátno vůbec první kontakt s hazardem. Než začnou hrát, vytvoří si na základě prostředí hazardního hraní a hráčů samotných tak, jak se vyskytují ve filmech, nějakou představu, která se může či nemusí blížit realitě. A pro lidi, kteří nehrají, může být toto zjednodušené pojetí hazardu dokonce jediným zdrojem, na jehož základě si tvoří dojmy o hráčích. Mým cílem v tomto podcastu je trochu poodhrnout roušku showbusinessu a osvětlit některá známá filmová klišé.

Celkově vypadá zobrazování hazardu ve filmu velmi černobíle. Hráči jsou buď skvělí, nebo loseři, nic mezi tím. Pravidla hry a svět kasina se podřizuje potřebám vyprávění, hrdinové vyhrávají a padouši jsou po zásluze potrestáni. Dopady hazardního hraní na realitu jsou vykresleny pod nánosem hollywoodského pozlátka. Skutečnost je však málokdy takto jednoduchá, a žité zkušenosti hráčů se mohou od zjednodušeného světa filmu značně lišit. 

Proč tedy James Bond vždycky vyhraje, a jaké psychologické jevy s tím souvisí? 

Co jsou to myšlenkové zkratky, a jak nás náš mozek občas klame, když přijde na hazard? 

A co mají společného klienti linky pomoci a Tommy Shelby? 

Toho všeho se dotýká povídání v dnešním podcastu. 

Pokud by vás téma hazardu a filmu zajímalo dále, můžete pokračovat na článek od Kinoboxu, který také vyšel v rámci týdne zodpovědného hraní.

Lucie Naberte kurz