Stírací losy: Prvotní nápad

10.10.2019, Jana Šatánková

Kdo vlastně stál za prvními stíracími losy a kde vznikl nápad na to, že by měly být v prodejně vidět?
light-bulb-1246043_1280.jpg

V současné době si v České republice můžete setřít stírací losy u společností SAZKA a.s., TIPSPORT a.s. a PlayGames a.s.. Je možné najít informaci i o společnosti Lottoland, ta ale nemá v České republice licenci na provozování online loterie, jedná se tedy o nepovolenou internetovou hru. Losy se pohybují v rozmezí od 20 Kč až po 500 Kč za kus. Je jich široké spektrum druhů. Vždy tomu tak ale nebylo. 

První stírací los přinesla společnost Scientific Games Corporation, a to konkrétně Daniel Bower a John R. Koza v roce 1974. Marketingový expert Bower přinesl myšlenku, že lidé budou mít zájem o okamžitou výhru bez čekání na slosování, a počítačový expert Koza vytvořil algoritmus určující náhodné pořadí výsledných znaků. Dali mu jméno The Instant Game,okamžitá hra“, a jeden stírací los ocenili na 1 dolar. Stírací losy si získaly velikou oblibu a tento princip se tak rozšířil do celého světa. 

V roce 1985, kdy byla první týden zprovozněna Oregonská loterie, se pan Calvin Tigner zastavil v obchodě a všiml si stíracích losů uložených v pokladně. Když je zahlédl, hned si dva koupil. Napadlo ho, že by se zvýšil prodej tím, kdyby byly losy více na očích. Vytvořil proto lepenkový prototyp určený k prezentaci losů, který posléze vylepšil tak, že vytvořil podavač z plastu. To způsobilo revoluci v loterijním světě. Jeho firma TAKE-A-TICKET, INC. nadále vyrábí podavače na stírací losy dle specifických požadavků jednotlivých společností.

Tyto základní prvky se drží dodnes

  1. Atraktivita v možnosti okamžité výhry
  2. Snadná dostupnost
  3. Vystavené stírací losy v prodejnách

HR: To, že se lze účastnit hazardní hry i na poště nebo v  obchodě, z ní nedělá oproti ostatním hazardním hrám o nic bezpečnější záležitost.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

http://www.genetic-programming.com/johnkoza.html
https://www.magazinloterie.cz/cz/clanek/61/loterie-o-otroky-podvodnik-voltaire-a-dalsi-zajimavosti-z-dejin-sazeni/
http://tatinc.com/about-tat/

Další články

Co mají společného Spartakiádní hra a Vánoční kometa? To zjistíte po přečtení článku.

Stírací losy: Výhernost losů

10.02.2020, , O hraní

Na základě příspěvku v diskuzním chatu jsem se zaměřila na výhernost stíracích losů a další možné...