Ruleta: Historie ďáblovy hry

2.9.2019, Barbora Dařílková

Po sečtení všech čísel na kole rulety Vám vyjde číslo 666, což je podle Bible číslo satanovo. Tohle ale není jediný důvod, proč se ruletě v jejích začátcích přezdívalo ďáblova hra.
history.jpg

Hráči prý byli tak fascinováni točícím se kolem rulety, že se od něj nemohli odtrhnout, a prohrávali všechny své úspory. Zdálo se, jako by je u hry držel samotný ďábel. Tato legenda se datuje do konce 18. století, kdy byla ruleta poprvé použita v kasinu, kde jinde než v Paříži. 

Ruleta je dnes nejpopulárnější hazardní hra v Evropě. Kdo ji ale vymyslel předtím, než se poprvé dostala do kasina? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Podle některých zdrojů již římští vojáci točili kolem od vozu, aby mezi sebou určili vítěze. Za zlom ve vzniku rulety jako takové je však nejčastěji považován vynález francouzského fyzika a matematika Blaise Pascala. Snažil se vytvořit perpetum mobile, ale místo něj roku 1655 vynalezl přístroj generující náhodné číslice. V následujících sto letech z tohoto vynálezu vznikla hazardní hra, které se ve Francii začalo říkat roulette, tedy „malé kolo“. 

Jak pravděpodobná je podle Vás tato verze vzniku rulety?