Příběh největšího podvodu v dějinách kurzovního sázení

16.4.2023, Ivo Buček

V roce 1919 byla zmanipulována finálová série nejprestižnější baseballové ligy světa. Jednalo se o největší zaznamenaný podvod v dějinách kurzovního sázení a zároveň o mrazivý důkaz toho, jak velkou moc tehdy měla mafie v USA.
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (10).jpg

Baseball, ač pro mnohé české sportovní fanoušky nepochopitelně, je v USA historicky jedním z nejpopulárnějších sportů, a například slavná hokejová NHL může americké baseballové lize MLB (Major League Baseball) její zisky jenom tiše závidět. Právě v MLB se ale odehrál asi největší podvod kurzovního sázení všech dob, když byla v roce 1919 zmanipulována celá finálová série.

Do závěrečného kola vyřazovacích bojů nastupovali hráči týmu Chicago White Sox (White Sox můžeme volně přeložit jako bílé podkolenky, z čehož vyplynul název celé kauzy Black Sox Scandal – skandál černých podkolenek) proti Cincinnati Reds jako favorité. Hráči Chicaga byli ale už dlouhodobě nespokojeni s výší svých výdělků, což byla příležitost, kterou si nemohl nechat ujít Arnold Rothstein, mafián a geniální gambler. 

Už v den prvního zápasu finálové série mnozí novináři upozorňovali, že utkání je pravděpodobně zmanipulované. Usuzovali tak podle nezvyklého množství sázek na outsidery Cincinnati Reds. Nicméně fanoušci v tu dobu na zprávy z tisku nebrali zřetel a věnovali zápasu vysokou pozornost. Samotné utkání potom nabídlo dle dobových svědků těžko uvěřitelnou podívanou, když hvězdy White Sox dělaly banální chyby a Cincinnati nakonec drtivě „vyhrálo“ 9:1.

I v dalších zápasech šlo vše podle plánu mafie a série hraná na pět vítězných utkání brzy dospěla do stavu 4:1 pro Cincinnati. Zkorumpovaní hráči ale zatím nedostali ani dolar ze slíbených úplatků, přičemž jim bylo slíbeno, že peníze budou dostávat po částech po každém prohraném utkání. Mafie argumentovala, že všechny dostupné finance investovala do sázek na výhru Cincinnati a peníze budou vyplaceny až po skončení série. Hráči White Sox to ale odmítli akceptovat a na protest vyhráli šesté a sedmé utkání. Mafie ale situaci rychle vyřešila pomocí výhrůžek vůči hráčům Sox a jejich rodinám. Cincinnati následně opanovalo osmé utkání a tím i celou sérii.

Do zkorumpovaných zápasů bylo zapojeno celkově osm z osmnácti hráčů White Sox. Sedmi z nich mělo být údajně vyplaceno 5 000 dolarů a hlavnímu organizátorovi na straně hráčů Chicku Gandillovi 35 000 dolarů.

Během další sezóny novináři nepřestávali psát o tom, že loňské finále bylo podpaceno a skandál začínal doléhat na celou ligu. Zvyšující se tlak nakonec jeden ze zkorumpovaných hráčů nevydržel a promluvil o prodaných zápasech. Dominovým efektem se potom přiznalo i několik dalších spoluhráčů. 

Následoval soud a s ním snad nejmrazivější důkaz o tom, jak velkou moc tehdy mafie měla. Všechny dosud pořízené výpovědi a další důkazy totiž před prvním soudním stáním zmizely ze spisu a všichni obvinění hráči odmítli vypovídat. Kvůli nedostatku důkazů proto nakonec nepadl žádný trest. Basebalová asociace sice všem osmi podplaceným hráčům udělila doživotní zákaz hrát baseball na jakékoliv organizované úrovni, ale nikdo z gamblerů, kteří z celé akce měli opravdový zisk, nebyl ani obviněn. Mozek celé akce Arnold Rothstein zemřel o necelých deset let později, když byl zastřelen kvůli vysokým neuhrazeným dluhům z prohrané partie pokeru.

Myslíte si, že i dnes je možné zkorumpovat zápasy nejvyšších profesionálních soutěží světa? A jak je to podle vás v českých soutěžích?