Pravděpodobnost: Kozel nebo auto?

25.7.2020, Eliška Garnolová

Monty Hallův problém nebo taky problém tří dveří je známá hádanka, která byla využívaná v americké soutěžní hře s názvem Let's make a deal. Tak pojďme „uzavřít dohodu“ a vyzkoušet si to!
1_3.png

Představte si, že jste v televizní show, a máte před sebou troje dveře. Od moderátora soutěže víte, že za jedněmi je nové auto, které může být Vaše – stačí jen uhádnout, za kterými dveřmi se auto nachází. Za zbývajícími dvěma se totiž nachází kozel. 

Které dveře si vyberete?

Dobře, takže výběr dveří máme. Vycházejme z toho, že označíte dveře č. 1. Ale nyní do hry vstupuje moderátor, který ví, kde se auto nachází. Otevře dveře číslo 3, aby Vám ukázal, že zrovna za těmito dveřmi se nachází kozel.

Jelikož moderátor otevřel dveře číslo 3, tak zbydou pouze dveře číslo 1 a dveře číslo 2. Nyní Vám dá moderátor jedinečnou možnost své rozhodnutí změnit. Změníte jej, nebo zůstanete u své původní volby? Je lepší rozhodnutí změnit, nebo se nenechat znejistit svým rozhodnutím? Proč by to ale moderátor dělal…vždyť on ví, kde je to auto, a chtěl by, abyste nevyhrál?

Znáte správnou odpověď? Napište nám ji. Řešení tohoto příkladu naleznete v dalším článku zde.

Napište nám do diskuzního fóra nebo přímo do individuálního chatu. V případě, že nejsme online, nám můžete zanechat vzkaz.

Přejeme pěkný den za tým Naberte kurz, 

Eliška

Další články

Úvod do pravděpodobnosti

11.07.2020, , O hraní

Pojďme společně prostřednictvím série článků porozumět pravděpodobnosti v hazardních hrách!...

Pravděpodobnost: Kostky

13.07.2020, , O hraní

Jste toho názoru, že pravděpodobnost je neodlučitelná součást hazardních her? Pomocí jednoduchých...

Pravděpodobnost: Karty

16.07.2020, , O hraní

Jak pravděpodobnost ovlivňuje hru a je užitečné ji používat? Pojďme se společně podívat na to,...