Pravděpodobnost: Kostky

13.7.2020, Eliška Garnolová

Jste toho názoru, že pravděpodobnost je neodlučitelná součást hazardních her? Pomocí jednoduchých příkladů si vysvětlíme fungování pravděpodobnosti a jak na ni v hazardních hrách!
30.png

Minule jsme si řekli něco k úvodu do pravděpodobnosti a ukázali příklad na hodu kostkou, u které máme 1 ku 6 šanci, že padne číslo, které chceme. Jak to tedy bude s pravděpodobností, pokud budu házet dvěma kostkami a budu chtít hodit dvě šestky?

Je možné, že padne 1+1 nebo 1+2 nebo taky 1+3 a tak dále. Pokud si tedy vypíšeme všechny možné kombinace, které nám můžou padnout, zjistíme, že jich je 36, ale my chceme pouze jednu z nich. Tudíž můžeme říct, že pravděpodobnost, že padnou dvě šestky, je 1 ku 36. Jednodušeji k tomuto číslu dojdeme násobením 6x6 neboli 6 na druhou.

Situace se změní, pokud kostkami házíme postupně, a je pro nás důležité pořadí. Důležitost toho, jak jsou čísla postupně hozená, si můžeme ukázat na známé hře Člověče, nezlob se, kde hráč musí hodit číslo šest, aby se dostal do hry, a poté může hodit jakékoliv číslo, díky čemuž se ve hře hýbe. Takže zde potřebujeme šestku v prvním hodu a v druhém již může padnout jakékoliv číslo. Pokud tedy hráč v prvním hodu nehodí šestku, nemůže do hry nasadit svou figurku – důležité je zde právě pořadí.

Dnes jsme se tedy podívali na pravděpodobnost u kostek a ukázali si rozdíl v tom, kdy je důležitá jejich posloupnost hodu. Příště se podíváme na karty a jak se pravděpodobnost mění v procesu. 

Napište nám do diskuzního fóra nebo přímo do individuálního chatu. V případě, že nejsme online, nám můžete zanechat vzkaz.

Přejeme pěkný den za tým Naberte kurz, 

Eliška

Další články

Hlavní myšlenku filozofie harm reduction neboli snižování rizik jsme si již představili. Lze se s...

Kurzové sázení patří mezi velmi populární druh hazardní hry. Výhra je podmíněna uhodnutím sázkové...

Úvod do pravděpodobnosti

11.07.2020, , O hraní

Pojďme společně prostřednictvím série článků porozumět pravděpodobnosti v hazardních hrách!...