Pravděpodobnost: Červená nebo černá?

4.8.2020, Eliška Garnolová

Představte si, že hrajete ruletu, kdy pětkrát po sobě padla červená barva. To už musí být snad jasné, že pošesté to nevyjde, a padne černá. Jaká je tedy šance, že to bude černá barva?
27.png

Jaká barva padne tentokrát? Jaký pocit máte? 

Mě osobně prvně napadlo, že to není možné, aby zase padla červená – někdy se prostě tahle série musí přerušit, takže to musí být už teď. Kolikrát za sebou může padnout jedna barva? Teď už prostě musí padnout ta druhá!

A jak na to, zda v ruletě padne červená nebo černá, nahlíží pravděpodobnost? Kdybychom si pro tento příklad odmysleli nulu, tak ve hře zůstane pouze černá a červená. Tyto možnosti jsou ovlivněné pouze náhodou a jejich pravděpodobnost je 50/50. Je to vážně tak! S každým novým kolem je 50% šance, že padne červená barva, a 50% šance, že padne černá. A to i v případě, kdy jedna barva padá opakovaně. Jak je to s ruletou, když započítáme i nulu se dočteme zde

Jakou představu o tom, která barva padne jste měli před přečtením a po přečtení tohoto článku? Mne toto zjištění hodně pomohlo a začala jsem se nad hrou zamýšlet trochu jinak. Začala jsem přemýšlet, kde mi matematika pomůže při výběru, a jak mi pravděpodobnost může pomoci.

Největší rekord v ruletě v nepřerušené sérii jedné barvy byl zaznamenán v roce 1943. Červená barva se nepřerušovaně opakovala 32krát! Pravděpodobnost tohoto je (18/37)32 = 0,000000000096886885 s odpovídajícím sázkovým poměrem 10 321 314 387 ku jedné.

Znáte nějaký příklad, který jste sami zažili, kdy Vám pravděpodobnost pomohla, nebo jsme se naopak nechali nachytat? Otevřela Vám pravděpodobnosti někdy oči?


Další články

Pravděpodobnost: Kostky

13.07.2020, , O hraní

Jste toho názoru, že pravděpodobnost je neodlučitelná součást hazardních her? Pomocí jednoduchých...

Pravděpodobnost: Karty

16.07.2020, , O hraní

Jak pravděpodobnost ovlivňuje hru a je užitečné ji používat? Pojďme se společně podívat na to,...

Monty Hallův problém nebo taky problém tří dveří je známá hádanka, která byla využívaná v...