Poker: Základní pravidla

21.6.2020, Barbora Dařílková

V předchozím článku jsme si popsali, jak se poker postupně vyvíjel a měnil. Proto také již víme, že kromě nejpopulárnější verze pokeru, Texas hold 'em, existuje řada dalších, namátkou třeba Omaha nebo 7 Card Stud. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli variantu této hry, určitá základní pravidla vždy zůstanou stejná. A ty si teď představíme.
rules-1752415_1920.jpg

Poker se hraje s jedním balíčkem žolíkových karet, ze kterých se (ne vždy) žolíci odeberou. Obvykle se tedy hraje s 52 kartami ve čtyřech barvách – piky/listy, srdce, káry/diamanty a kříže. Od každé barvy v balíčku najdete 13 karet různých hodnot. Kromě hracích karet je třeba mít také žetony neboli chipy, pomocí kterých se sází. V neposlední řade je nutné přibrat i protihráče, neboť poker je hra pro dva až 14 hráčů (podle varianty).

Na začátku a po každém odehraném kole hráči dostanou, nebo si vymění, určitý počet karet, opět v závislosti na dané verzi hry. Partie pokeru má obvykle několik sázkových kol, ve kterých hráči postupně přidávají peníze ve formě žetonů do společného banku, kterému se po anglicku říká pot. Před počátkem každé hry také musí předem určení hráči do potu vložit povinné sázky na slepo, tzv. blindy. Hráči se střídají po jednom. Ten, který je na řadě, má obvykle následující možnosti:

 • Check (stání) – pokračuje další hráč u stolu, který může buď zahlásit další sázku, nebo ji zvýšit (v některých verzích hry).
 • Call (hlášení) – dorovnání předchozí sázky, pokud některý z předchozích hráčů sázky otevřel nebo zvýšil.
 • Raise (zvýšení) – navýšení sázky předcházejícího hráče neboli přihození.
 • Fold (složení) – hráč složí karty a dál již ve hře nepokračuje.

Hráči mají tedy možnost dorovnat nebo navýšit sázku, anebo složit karty. Sázkové kolo končí ve chvíli, kdy jsou všechny sázky dorovnány, nebo pokud ve hře zůstal pouze jeden hráč, jehož sázku nikdo nedorovnal. I z tohoto důvodu je nedílnou součástí pokeru také blufování. Pomocí sázek mohou hráči předstírat, že mají silnější karty, než ve skutečnosti drží. Nakonec tedy může vyhrát hráč, který má nejlepší nervy, nikoli karty. 

Jak už jste mohli vytušit, výhrou v partii pokeru je celý pot. Pokud až do posledního kola vydrželi dva nebo více hráčů, ukáží karty, a pot získá ten s nejsilnější kombinací. V případě, že by mělo více hráčů úplně stejnou výherní kombinaci karet, pot si rozdělí rovným dílem. 

Kombinace karet a jejich síla je také něco, co je společné pro většinu variant pokeru. Karetní kombinace jsou odstupňovány podle pravděpodobnosti, s jakou je možné je získat. Tedy, čím méně je pravděpodobné, že danou kombinaci poskládáte, tím je silnější. Výherní kombinace od nejsilnější po nejslabší jsou následující:

 • Royal Flush (královská postupka) - desítka, kluk, královna, král a eso v jedné barvě
 • Straight flush (čistá postupka) - pět karet v řadě a ve stejné barvě
 • Four of a kind (čtveřice stejné hodnoty) – čtyři karty stejné hodnoty (např. čtyři desítky)
 • Full house (plný dům) - trojice a dvojice stejných hodnot (např. tři sedmičky a dvě osmičky) 
 • Flush (barva) - pět karet stejné barvy
 • Straight (postupka) - pět karet v řadě v různých barvách
 • Three of a kind (trojice stejné hodnoty) – tři karty stejné hodnoty 
 • Two pair (dva páry) – dvě dvojice stejných hodnot
 • One pair (jeden pár) – jedna dvojice stejných hodnot
 • High card (vysoká karta) – pokud žádný hráč nemá alespoň jeden pár, poté vyhrává karta nejvyšší hodnoty

Může se stát, že na konci hry více hráčů vyloží stejnou výherní kombinaci. Poté se rozhoduje například podle výše postupky, páru, nebo třeba i nejvyšší karty. Podrobnější pravidla pro určení výherní kombinace si přečtěte zde.

Dá se říct, že v tomto bodě základní pravidla společná pro většinu variant pokeru končí. Abyste úspěšně zvládli svou první pokerovou partii, budete potřebovat podrobnější pravidla a možná i trochu praxe s přáteli. 

Za tým Naberte kurz,

Bára

HR: Před hrou se ujistěte, že víte, jakou variantu pokeru hrajete, a že perfektně znáte její pravidla.