Poker: Od Persie až po internet

11.6.2020, Barbora Dařílková

Stejně jako u většiny hazardních her je původ pokeru zahalen tajemstvím. Podle některých jeho kořeny sahají až do Číny, kde se v 10. století čínský císař bavil hrou podobnou dominu, ale hranou s kartami. Podle jiných je poker potomkem perské hry As-Nas. Ať už je prapůvod pokeru jakýkoli, většina historiků se alespoň shodne na tom, jak se poker poprvé objevil v Evropě.
gambling-4178457_1280.jpg

Cesta pokeru Evropou je s určitou mírou jistoty vystopovatelná do Španělka 16. století. Ve hře Primero každý hráč dostal tři karty a nedílnou součástí bylo blafování v podobě vysokých sázek na špatné karty. Tato hra se dostala do sousední Francie pod jménem Poque, odkud ji poté francouzští kolonizátoři v 17. století přivezli do Severní Ameriky. 

Když v roce 1803 Spojené státy americké odkoupily francouzskou kolonii Louisianu, získaly s ní i hru Poque. O nějakých 30 let později už se místo Poque hrál poker, místo tří karet měl každý hráč karet pět, a do balíčku k původním 20 kartám přibylo dalších 32. Po vypuknutí občanské války roku 1861 byl poker už tak rozšířený, že si s ním krátili čas mezi bitvami vojáci na stranách Severu i Jihu. Není tedy divu, že po výhře Severu se tato hra stala nedílnou součástí většiny heren a salónů na americkém Divokém západě. 

A jak se modernizovaná hra Poque dostala zpět do Evropy? Traduje se, že když americký velvyslanec roku 1871 povídal o pokeru jejím dvořanům, britská královna Viktorie ho přeslechla a hra ji zaujala natolik, že si nechala dopodrobna vysvětlit její pravidla. Ať už je tato historka pravdivá, nebo ne, opravdovou popularitu pokeru v Evropě znovu oživili až američtí vojáci během první světové války. 

V dnešní době existuje nespočet verzí této původně jednoduché hry. Jednou z nejpopulárnějších verzí stále ale zůstává Texas hold ‘em poker, který má své kořeny, nepřekvapivě, v Texasu. Vraťme se tedy do Spojených států, konkrétně do malého městečka Robstown, kde se kolem roku 1925 za blíže nespecifikovaných podmínek Texas hold ’em zrodil. Trvalo to ale dalších 40 let, než se popularita této verze pokeru dostala za hranice Texasu a dorazila do města hříchu, Las Vegas. O pár let později si Texas hold 'em upevnil své místo na výsluní pokerového světa, když se poprvé objevil na Pokerové světové sérii. 

Další významný boom poker zažil roku 1998, kdy bylo poprvé možné si ho oficiálně zahrát na internetu. Objevil se web planetpoker.com, který nabízel možnost hrát poker online za peníze. Dnes už si tam ale nezahrajete, zůstaly tam pouze pravidla pokeru a oznámení, že na tomto webu se hazard nehraje. Otěže největšího online pokerového giganta totiž převzal web PokerStars.

A jak to máte Vy, hrajete raději online nebo v kamenném kasinu? 

Za tým naberte kurz,

Bára