Paysafecard: Možná rizika

31.5.2020, Jana Šatánková

Je Paysafecard opravdu zdarma? Dále se dočtete o tom, jakou formou mohou podvodníci zneužít Vaší důvěřivosti s využitím Paysafecard.
risk-3576044_640.png

Je Paysafecard zdarma?

Ač je účet mypaysafecard „zdarma“, nevyhýbá se ani on poplatkům. Jedná se převážně o částky jako 150 Kč při zpětné směně jakékoli částky na bankovní účet, nebo 130 Kč za nečinnost na účtu po dobu každých 12 měsíců, případně poplatku 3 % při převodu z/na euro. 

Zneužití důvěřivosti 

Zneužít Paysafecard lze i nabídkou či nákupem kódů, které jsou nabízeny přes internet, a to často za nižší cenu, než je hodnota kódu. Nalézt se dají na diskuzích, fórech, bazarech... Nejen, že je toto nakládání s kódy proti obchodním podmínkám společnosti, navíc je to častý zdroj podvodů, kdy nakupující posléze zjistí, že byl kód již použit, nebo účet zablokován. Podobné zneužití důvěřivosti lidí je využito i prostřednictvím počítačového viru, který Vám zablokuje počítač, a zobrazí okno, které vyžaduje zaplacení určité částky, mimo jiné i formou Paysafecard, což by mělo následně umožnit odblokování počítače. Jde ale o podvod, kdy dochází ke zneužití Paysafecard neoprávněnými lidmi či společnostmi, a je vhodné informovat policii (Zdroj: paysafecard Wertkarten AG). Je dobré mít se na pozoru, neboť se může jednat o možnou cestu k online vydírání. Podvodníci obvykle využívají toho, že lidé rozklikávají neznámé odkazy, které zasílají do mailů, nebo klikají na vyskakující reklamní  okna při návštěvách různých stránek. Výjimkou nejsou ani choulostivé situace, jako je například online sledování pornografického materiálu proto, aby využili studu či obav obětí. Další možností jsou lákavé nabídky vábící ke snadnému výdělku.

Na internetu se skutečně objevily případy, kdy je nabízen kupón s určitou hodnotou za mnohem nižší cenu, povětšinou se však skutečně jedná o tzv. sociální inženýrství s účelem uživatele přimět k akci, při které dojde k aktivaci škodlivého softwaru na zařízení zájemce o takový kupón. V drtivé většině se jedná o ransomware, jinými slovy počítačový virus, který zašifruje určitou sadu souborů a poté uživatele vydírá – požaduje např. 1 BTC (jeden bitcoin – virtuální měnu) za odšifrování těchto souborů. Dalším motivem útočníků je skutečně odcizení herního účtu uživatele, který je dále nabízen k prodeji – pokud je v rámci některé hry herní účet již dobře “zafinancován” (nákup vylepšení, zbraní, štít apod.), je taková ztráta pro hráče skutečně citelná,“ dodává Roman Kohout, příslušník PČR a specialista na vyšetřování kybernetické trestné činnosti.

HR: Není bezpečné otevírat neznámé odkazy. Nikdy nevíte, jestli nevědomky nevstupujete do pasti podvodníkům. V případě, že se přeci jen dostanete do situace, kdy jste vystaveni vydírání, a to nejen formou Paysafecard, neváhejte a obraťte se přímo na polici.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

Další články

Zodpovědně k hraní

11.11.2019, , Svépomoc

Patologické hráčství? Rozvoj hráčství? Stadia rozvoje patologického hráčství? V oblasti...

Jak na dluhy: Dluhová spirála

20.05.2020, , Svépomoc

Nepříznivá finanční situace může potkat každého z nás. Nejen souběh okolností v současné...