Novela Zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách a její dopad na hráče

25.1.2024, Kristián Plesník

Od 1.1.2024 vstupují v platnost nová legislativní opatření spojená s hazardní hrou. Jde o zatím největší novelu Zákona o hazardních hrách. Jelikož může být orientace v konkrétních nařízeních poměrně složitá, pokusili jsme se v tomto článku sepsat jednotný přehled toho, co se v novém roce pro hráče změní.
WEBINÁŘ_úvodní fotky k článkům.png

Stěžejní obsah novely zákona tvoří mechanismy, které mají co nejvíce posílit ochranu, komfort a bezpečí hráčů. Jedním z těchto nástrojů je takzvaný „panic button“, tedy poplašné tlačítko, které umožní hru okamžitě ukončit. Toto tlačítko by nově mělo být k dispozici jak při hraní online, tak i v kamenných provozovnách. Pokud člověk toto tlačítko stiskne, dojde na 48 hodin k pozastavení jeho konta. Danému hráči bude rovněž nabídnuta možnost nechat se zapsat do Rejstříku vyloučených osob. Více o rejstříku se můžete dočíst v našem článku. K zavedení tohoto tlačítka by ve všech provozovnách mělo dojít nejpozději do 1.7.2024. 

S novelou zákona bude i zápis do rejstříku zase o něco snazší. Nově bude všem hráčům umožněn zápis jak v kamenných provozovnách, tak i v kasinech online. Také začala platit novinka ohledně prodloužení či obnovení ochranné lhůty, tj. doba 1 roku, po kterou se osoba nemůže z rejstříku vymazat, a to vyplněním formuláře "ŽÁDOSTI O PRODLOUŽENÍ NEBO OBNOVENÍ OCHRANNÉ LHŮTY" přímo na webových stránkách MF. Celý proces by se tak měl zrychlit a zefektivnit. 

S novým rokem se také zpřísňují podmínky pro provozovatele hazardních her. Ti Vás nově nesmí pobízet k odmítnutí, změnění nebo přeskočení nastavení sebeomezujících opatření při registraci. V minulosti se totiž často stávalo, že provozovatel při registraci člověku řekl, ať kroky pro nastavení sebeomezujících opatření jednoduše přeskočí. Mnoho lidí proto vůbec netušilo, že si sami mohou nastavit limity hry. Více o těchto opatřeních se dočtete v našem článku.

Nově také nebude mít provozovatel možnost zasílat hráčům bez jejich svolení nabídky na akce nebo další hazardní hry. Provozovatelům rovněž nebude umožněno účtovat poplatky za nečinnost hráče, poplatky za výběr konta anebo stanovit pro výběr minimální limit. Od 1.7. 2024 budou provozovatelé povinni na přání hráče vystavit výpis vkladů a výplat

Výběry a vklady na hráčské konto mají nově stanovené maximum 10 000 Kč za 24 hodin. Limit jedné sázky u technických her se rovněž mění, a to z 1000 Kč na 500 Kč. U turnajů malého rozsahu je naopak minimální vklad zvýšen z 500 Kč na 1000 Kč. Turnajem malého rozsahu se rozumí karetní hra vyřazovacího typu, při níž je počet účastníků předem určen (nejméně 3 a nejvýše 90 účastníků).

Co se zdanění hazardu týče, bude nově snížena daň z výhry do 1 000 000 Kč na výhry do 50 000 Kč. Pokud tedy výhra přesáhne padesát tisíc, bude nutné odvést daň. Tato daň bude činit 15 % z výhry

Mezi typy her, kterých se můžou návštěvníci online kasin účastnit, bude nově přidána také „Live dealer game“, tedy hra, kde přijímá sázky a rozdává karty člověk namísto stroje

S příchodem nového roku rovněž končí možnost hrát na takzvaných dočasných herních účtech, které hráčům umožňovaly využívat některé služby kasina. Dočasný herní účet bylo možné založit bez nutnosti ověřit identitu hráče a číslo jeho bankovního konta. Od Nového roku již nebude možné tato konta zakládat a hráči tak budou muset projít kompletním procesem registrace.