Loterie: Sázka na míru?

20.12.2019, Markéta Málková

Sportka, Šťastných 10, Korunka? Ano, řeč je o tolik oblíbené společenské sázkové hře neboli loterii. Tato hra již nějakou dobu není záležitostí jen kamenných prodejen provozovatelů hazardních her, ale s přesunem hazardu na internet se přesunula i tato nevině vypadající zábava. Dneska se podíváme na její jednotlivé druhy, které nám vymezuje zákon.
Loterie6.jpg

Zákon č. 186/2016, Sb. o hazardních hrách vymezuje loterii, sdílenou loterii a doplňkovou loterii. Příslušný zákon loterií potom rozumí číselnou loterii, peněžitou a věcnou loterii a okamžitou loterii.

Pod číselnou loterií se skrývá hazardní hra, u níž je výhra podmíněna uhodnutím určitého čísla, několika čísel, kombinace čísel nebo číselného pořadí. Předem není určen počet sázejících ani výše herní jistiny. Výhra se vypočítá dle počtu výherců nebo úhrnné výše sázek předem stanoveným podílem, nebo se stanoví násobkem sázky podle toho, jak z omezeného počtu čísel tažených při slosování uhodl sázející herním plánem určený počet tažených čísel.

Peněžitá a věcná loterie je hazardní hra, u níž je výhra podmíněna vylosováním určitého losu. Je vydán určitý počet losů s pořadovými čísly. Jestliže jsou losy rozděleny do několika sérií, musí každá série obsahovat stejný počet losů a každý los musí být označen vedle pořadového čísla i označením série. Ve všech sériích musí být stejná prodejní cena losu a všechny vydané losy jsou zahrnuty do slosování.

Okamžitá loterie neboli tolik oblíbené stírací losy. U okamžité loterie je výhra podmíněna výherní kombinací po setření zakryté části losu. Případnou výhru se sázející dozví na vyznačené, do doby koupě zakryté, části losu bezprostředně po jejím odkrytí. O stoupající popularitě stíracích losů si můžete přečíst zde. A kde se vzal prvotní nápad stíracích losů a další informace o losech se dočtete v článcích kolegyně Jany.

Za tým Naberte kurz,

Markéta

HR: Pamatujme na to, že i když se o loterii mluví jako o společenské sázkové hře, pořád se jedná o druh hazardní hry.

Další články

Číselná loterie, peněžitá a věcná loterie a tolik populární okamžitá loterie neboli stírací losy....

Loterie: Kde se vzala?

21.12.2019, , O hraní

Na začátku této rubriky jsme si řekli, co je to loterie, ale kde se vůbec tato společenská...