Loterie: Kde se vzala?

3.1.2020, Markéta Málková

Na začátku této rubriky jsme si řekli, co je to loterie, ale kde se vůbec tato společenská hazardní hra u nás vzala? I v křížovkách můžete narazit na výraz loterie a právě lotynka, kterou to vše začalo, je tou správnou odpovědí.
Loterie.jpg

Lotynka byla číselná loterie za Rakouska - Uherska, která se po Evropě rozšířila během 18. století. Tato loterie se po první světové válce změnila v československou třídní loterii. Její první tah se konal před sto lety - 22. července 1919. Hrála se ještě po druhé světové válce, ale po únorovém převratu v roce 1948 vystřídala všechny dosavadní soukromé sázkové podniky Státní sázková kancelář. 

V roce 1956 její místo zabrala sázková společnost Sazka, která svůj zisk ze sázek na výsledky sportovních zápasů povinně směřovala do státního rozpočtu na rozvoj sportu. Rok po svém založení přišla Sazka s číselnou loterií - Sportkou, která se poprvé losovala 22. dubna 1957. V roce 1994 Sazka přišla s premiérou populární loterie Šťastných 10 a poté následovalo uvedení několika dalších loterií. O historii dnes tolik populárních stíracích losů neboli okamžité loterie si můžete přečíst v článku kolegyně Jany. 

Za tým Naberte kurz,

Markéta

Další články

Loterie: Sázka na míru?

20.12.2019, , O hraní

Sportka, Šťastných 10, Korunka? Ano, řeč je o tolik oblíbené společenské sázkové hře neboli...

Číselná loterie, peněžitá a věcná loterie a tolik populární okamžitá loterie neboli stírací losy....