Kryptoměny a hazardní hry - dvojité riziko, nebo dvojitá výhra?

28.2.2023, Vojtěch Bartošek

Kryptoměny spatřily světlo světa v roce 2009. Když začínaly, nebylo ještě zcela jasné, jaké pro ně bude v budoucnu využití. Dnes už to víme, takže se spolu můžeme kouknout na to, co vlastně očekávat od kryptoměn a jejich použití při hazardních hrách.
istockphoto-1309979143-612x612.jpg

Od doby svého vzniku zažily prudký nárůst a ukázaly se na mnoha místech například jako alternativní platidlo. Mezi jejich pozitiva patří třeba to, že oproti běžné měně jsou jejich převody rychlejší, platby jsou více anonymní a díky tomu, že jsou kryptoměny mezinárodním platidlem, není třeba je přepočítávat na zahraniční měnu při převodech do zahraničí. 

Zároveň začaly být kryptoměny využívány jako určitý způsob investice, díky tomu že jejich hodnota se může v čase poměrně rychle a dramaticky měnit. Člověk při investování ale nemůže s přesností vědět, zda se mu investice vrátí, nebo zda o peníze přijde. Předpověď vývoje ceny u konkrétní měny totiž nejde s naprostou přesností odhadnout. Pokud se tak kdokoli rozhodne investovat do kryptoměn, měl by se mít na pozoru a být připravený na možnost potenciální ztráty peněz.

Když se na kryptoměny podíváme jako na možné platidlo, napadne nás logická otázka: „Kde všude se s nimi dá platit?“ Aktuálně se dá s jejich pomocí platit například za pronájem nemovitostí, v kavárnách, u leteckých společností, nebo v online kasinech. 

Platby kryptoměnami za hazardní hry v prostředí internetu mohou přinášet řadu komplikací právě kvůli tomu, jak se vyvíjí a jsou finančně nestálé. Cena za jednotku kryptoměny se denně mění průměrně v rozmezí od pár desetin procent po jejich jednotky. Přesto se občas stane, že se za necelých 24 hodin může cena změnit v rozmezí desítek procent.

Pokud si tedy člověk založí hráčský účet, na který nahraje kryptoměnu, její kurz se v čase také mění. Když je vsazená určitá jednotka kryptoměny, vyhraná/prohraná částka se může lišit v závislosti na jejím kurzu. Proto by se dalo říct, že se jedná o takové „dvojité riziko“.

Jako další možnost, kde je možné o část peněz přijít je při převodu kryptoměny z herního účtu na běžnou měnu, tedy na České koruny. Kasino totiž nemusí vždy přesně zohledňovat vývoj ceny kryptoměn. Může tak nastat situace, kdy při jejich výběru z hráčského účtu a nutné směně za koruny dostaneme nevýhodný kurz.

Pokud tedy hrajeme v online kasinech, je vždy potřeba přečíst si podmínky smlouvy a způsob jakým probíhá převod kryptoměn na běžnou měnu. Část rizika je také možné zmenšit, když při placení používáme běžnou měnu.

Vojtěch