Hokej: Touš

27.11.2019, Markéta Málková

Touš alias kotouč? Drobné sportovní náčiní ve tvaru disku z černé gumy, které se používá k hraní jednoho z nejpopulárnějších sportů na světě. Ano, řeč je o hokejovém puku.
hockey-puck-608582_1280.jpg

Cílem každého hokejového hráče je dostat tento malý černý kousek pryže pomocí hokejky do branky. Ale kde se vůbec puky vzaly? První hokejové zápasy se hrály s postupně zakulacujícími se dřevěnými destičkami, s plechovkami či kusy zmrzlého koňského trusu. Oproti tomu dnes bývají puky vyrobeny z vulkanizované pryže. Rozměr puku má zhruba průměr 76,2 milimetrů, výšku 25,4 mm a hmotnost od 156 do 170 gramů. 

Víte, že Česká republika patří k celosvětově známým výrobcům puků? A to zejména díky jedné valašské rodinné firmě? Jedná se o firmu Gufex, která vyrábí puky od roku 1994. V roce 1998 se puky této společnosti staly díky své kvalitě hracími puky na Olympijských hrách v Naganu. Poté se staly oficiálními hracími puky všech mistrovství světa, která jsou pořádána Mezinárodní hokejovou federací. Puky této firmy můžete dále vidět i v evropských soutěžích, v NHL, ale třeba i v asijské lize nebo v Austrálii.

Vystřelený puk může dosáhnout rychlosti i přes 160 km/h. V Guinessově knize rekordů je zaznamenán nejrychlejší hokejový výstřel. Držitelem rekordu je Denis Kulyash. Jeho puk dosáhl rychlosti 177.5 km/h. Stalo se tak 5. února 2011, v kontinentální hokejové lize (KHL) v St. Petersburgu v Rusku. Kulyash překonal Zdena Chára, který do té doby držel rekord 169.7 km/h. Chára tento rekord získal během soutěže All-Star v národní hokejové lize (NHL) v Montrealu 25. ledna 2009. Ovšem není zde uveden Alexander Ryazantsev. Tento obránce na soutěži KHL All-Star Game Skill v lotyšské Rize v roce 2012 dosavadní rekord překonal. Puk přesáhl rychlost 183,67 km/h. KHL to považují za rekord, avšak NHL tento výkon neuznává, protože puk jede kratší vzdálenost do branky v KHL soutěžích než v těch z NHL. 

Hokej je zcela jistě spojen i s kurzovým sázením. Konkrétně potom o jeho live podobě si můžete přečíst v článku Kurzová sázka: Sázení na branku. Těšit se můžete na další články z hokejového světa. Pokud máte nějaké návrhy na články k tomuto tématu, neváhejte je přidat do našeho diskuzního fóra

Za tým Naberte kurz,

Markéta

Další články

Hokej: Průkopník

17.11.2019, , O hraní

V reprezentačním dresu vstřelil 163 gólů, má osm medailí z mistrovství světa, dvě z olympijských...

Hokej: Česká stopa

10.01.2020, , O hraní

O příběhu českého fenomenálního útočníka s přezdívkou Big Ned jsme si říkali v minulém článku....