Dostihový svět: Šest nej!

8.10.2019, Markéta Málková

Dneska se podíváme na šest nej…, která se týkají nejslavnějšího dostihového závodu u nás – Velké pardubické.
six-2591393_1280.jpg

Historicky nejúspěšnějším koněm Velké pardubické je ryzák Železník, který se na start dostihu postavil celkem osmkrát a z toho čtyřikrát zvítězil. Železník je taktéž jedním ze šesti koní, kteří dokázali vyhrát Velkou pardubickou třikrát za sebou. Hattrick drží také hnědák Epigraf, ryzák Sagar, hnědáci Peruán a Tiumen a klisna Orphee des Blins.

Právě nejúspěšnější klisnou je zmíněná Orphee des Blins. Jedná se o první klisnu, která dokázala v tomto dostihu zvítězit třikrát v řadě. Hattrick mezi klisnami předtím držela Lady Anne, která vítězila na konci 19. století. Její tři triumfy ovšem nebyly po sobě. 

Nejúspěšnějším žokejem Velké pardubické je u nás zcela zaslouženě Josef Váňa, který v Pardubicích triumfoval celkem osmkrát. Z toho právě čtyřikrát s již zmíněným Železníkem, třikrát s hnědákem Tiumenem a jednou s hnědákem Vronskym.

Za nejúspěšnější žokejku lze považovat jezdkyni Latu Brandisovou, která zatím jako jediná žena vyhrála dostih v roce 1937 v sedle klisny Normy.

Josefa Váňu můžeme rovněž považovat za nejúspěšnějšího trenéra. Jeho svěřenci zvítězili celkem desetkrát. Prvním vítězem byl v roce 1996 Cipísek, na kterého v roce 1997 navázal Vronsky. Dalšího trenérského úspěchu Váňa dosáhl v roce 2001 se svěřencem Chalco. V roce 2006 to byl ryzák Decent Fellow, nato dva roky po sobě excelovala bělka Sixteen. Následoval hattrick výše zmíněného Tiumena. Posledním úspěšným svěřencem je hnědák No Time To Lose, který vyhrál v roce 2017 v sedle s Janem Kratochvílem.          

Dostih dlouhý 6 900 metrů trvá přibližně 9 až 11 minut. Nejrychlejší čas 8:56,01 zaběhl v roce 2015 s valachem Ribelinem žokej Pavel Kašný.

Další zajímavosti ze světa pardubického závodiště najdete na webu Dostihového spolku, ze kterého jsem čerpala informace pro psaní tohoto článku. Dále se můžete těšit na zajímavosti a kuriozity ze světa dostihového sázení.

Za tým Naberte kurz, 

Markéta

Další články

Dostihový svět: Kurz 55:1

09.10.2019, , O hraní

V tomto článku se podíváme na pár zajímavostí a kuriozit, které jsou spojeny se sázením na...

V roce 2018 společný sázkový obrat společností Betino, Tipsport a Fortuna překročil částku 20...

Dostihový svět: Tutovka?

11.10.2019, , O hraní

Dostihy a sázky patří již neodmyslitelně k sobě. Všechny tři zmíněné sázkové společnosti -...