Dostihový svět: Dostihy a sázky

9.9.2019, Markéta Málková

Nejedná se jen o deskovou hru od vydavatele Dino Toys, ale samotné dostihy patří mezi velice rozšířený druh sportovní události, která si získala velký zájem nejen u nás. Právě spojení dostihy a sázky rozšiřuje tuto událost ze sportovní na sportovně-společenskou činnost.
DS2.jpg

Tetička wiki nám dostih popisuje jako závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první, a tak prokázat výkonnost koně, která je posléze důležitá pro případné zařazení do chovu. A když k tomu přidáme ještě sázení, které obvykle probíhá přímo na dostihovém závodišti, máme hned o adrenalin postaráno. Sázet lze samozřejmě v dnešní době i online, můžete si tedy vsadit i v klidu svého domova. Nicméně za nedlouho nás čeká velká dostihová událost, konkrétně již tradiční 129. Velká pardubická, která se bude konat v neděli 13. října 2019. Pokud máte rádi dostihy a sázky určitě by Vám tato událost neměla ujít. 

Hlavním prvkem dostihů je tedy potom samotné sázení. Sázet lze pouze na vítěze nebo je možnost současně si vsadit na vítěze a umístění koně. V tomto případě je polovina vkladu tip na vítěze a polovina tip na místo. Tiket bude tedy ukazovat dva kurzy a pokud Váš kůň zvítězí, získáte tím výhru ve vyšším kurzu. Polovina vkladu se násobí kurzem na vítěze a polovina kurzem na místo. V případě, že Váš kůň nezvítězí, ale umístí se, polovina vkladu sice propadá, ale ta druhá se násobí kurzem místa, a právě tato výhra Vám náleží. Pod pojmem umístění se rozumí doběh na druhém místě, pokud ale startuje osm a více koní stačí k výhře umístění koně až na třetím místě.

Zajímavým druhem sázky je tzv. Pole proti. Sázka je ale přijímá pouze výjimečně v dostizích, ve kterých startuje horký favorit. Zajímavé na tomto je, že právě zde se tipuje, že tento favorit nezvítězí. Vítězem se stáváte v tom případě, že zvolený kůň doběhne druhý a hůře nebo dostih vůbec nedokončí. Pro více informací o dostihovém sázení doporučuji navštívit stránky pardubického závodiště.

A co vy a dostihy a sázky? Baví vás tento specifický druh sportu? Za Vaše postřehy z tohoto světa budu ráda v diskuzi ve fóru, stačí kliknout zde. Na podrobnosti o Velké pardubické se podíváme příště.

Za tým Naberte kurz,

Markéta

Další články

V minulém článku jsme se zaměřili na dostihy a sázky jako takové. Dneska se podíváme pod pokličku...

V minulých článcích jsme se podívali na dostihy a sázky jako takové a pod pokličku Velké...

Blíží se druhá říjnová neděle, kdy se na pardubickou trať postaví koně nejen v nejslavnějším...