Co nám přinesla výročka?

6.8.2020, Markéta Málková

Vyšla v pořadí již šestá Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR, tentokrát za rok 2019 s přesahem do počátku roku 2020. Co nám výročka přinesla? Pojďme se na to společně podívat.
Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice v roce 2019 (2).png

Účastníci Sportky mohli zaznamenat, že s účinností od ledna 2020 došlo ke změně daňových sazeb. Právě u loterie se sazba zvýšila z 23 % na 35 %, u ostatních her se sazba nezměnila. Nyní tedy existují dvě sazby daně z hazardních her: 23 % pro kurzové sázky, totalizátorové hry, bingo, živou hru, tombolu a turnaj malého rozsahu a 35 % pro loterie a technické hry. Co si Vy myslíte o tom, že se daň z loterie dostala na stejnou sazbu jako daň z technické hry? Například společnost Sazka v reakci na zvýšení sazby daně u loterií zareagovala tím, že omezila a v některých médiích zcela zastavila reklamu na své hry.

Pokud sledujete dění kolem spuštění rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách, tak jste určitě zaznamenali, že stále tento rejstřík není funkční. Do rejstříku se budou moci hráči hazardních her zapsat dobrovolně, některé osoby však budou zapsány automaticky. Týkat se to bude osob pobírající dávky v hmotné nouzi, v úpadku a se soudním zákazem hraní nebo povinností léčby. V červnu 2020 schválila vláda návrh zákona, podle kterého by z hraní hazardních her měly být vyloučeny rovněž osoby, za které bude stát platit náhradní výživné.

A teď trochu čišel. V roce 2019 hráči hazardních her prohráli celkem 36,3 mld. Kč (hrubé příjmy provozovatelů). Nejvyšší podíl příjmů ze hry připadl stejně jako v minulých letech na technickou hru v prostředí land-based, které tvořily 41,7 % trhu a utržily 15,1 mld. Kč. Kurzové sázení on-line utržilo 7,7 mld. Kč (21,3 %), loterie land-based 6,2 mld. Kč (17,1 %), podíl ostatních her na příjmech byl pod 10 %. Již z minulé výročky víme, že kurzové sázení má vzrůstající oblibu a právě většina nyní sázek probíhá v online prostředí. Pokud nebudeme rozlišovat hazardní hry na land-based a on-line, tak technické hry tvořily téměř polovinu 49,5 %, kurzové sázky 24,3 %, loterie 19,8 % a živá hra 6,3 % příjmů provozovatelů ze hry. V land-based prostředí bylo prohráno 67,5 % a v on-line prostředí 32,5 % celkové prohrané částky. 

Jak jsme Vás již několikrát informovali, na trhu se čím dám častěji objevují i aktivity s prvky hazardních her. Řeč je tzv. loot boxech, tedy mikrotransakce s prvky náhody. Výroční zpráva uvádí, že jejich povahu a zejména to, zda naplňují definici hazardní hry, v současnosti posuzuje Ministerstvo financí. Zákonadárci v Belgii tvrdí, že loot boxy stojí na stejných principech jako gambling a proto je ve hrách zakazují. Myslíte si, že loot boxy svou charakteristikou krabiček s náhodným obsahem za skutečné peníze lze považovat za hazard?

Ve výročce můžete najít i zmínku o našem jedinečném webovém portálu Naberte kurz a naší mobilní aplikaci Port, díky které si můžete vést přehled o Vašem hraní.


Zdroj:

Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice za rok 2019