Blackjack: Jak získal své jméno?

4.9.2019, Barbora Dařílková

Stejně jako s mnoha dalšími hazardními hrami, původ karetní hry Blackjack není zcela jasný. Už v 16. století španělský spisovatel Miguel de Cervantes zmínil hru Trente-Un (31), která měla podobná pravidla jako dnešní Blackjack.
playing-card-1098315_960_720.jpg

Podobné hry se objevily i v Itálii (Sette e Mezzo – 7 a půl) a Francii (Quinze – 15). Za přímého předchůdce dnešního Blackjacku se však považuje až hra 21, která má původ ve Francii. 

Vingt-et-Un, jak se hra 21 francouzsky nazývá, začala být v Evropě populární již v 18. století. S expanzí francouzského impéria do dnešních Spojených států expandovala i tato hra a bylo to právě tam, kde získala své dnešní jméno, Blackjack. Stalo se tak zřejmě v období po první světové válce, kdy hra 21 zažívala velkou popularitu. Pokud hráč získal pikové eso a černého kluka, čekala ho tučná odměna. Po čase tedy název „black jack“ (černý kluk) nahradil původní jméno. 

Kromě jména získal v Americe Blackjack také dvě zcela nová pravidla. Dnešní verze se tedy od té, co se poprvé hrála v kasinu v New Orleans roku 1820, podstatně liší. Dříve hráči neviděli ani jednu z karet dealera, na rozdíl od dnešní karty vrchní, a dealer se mohl sám rozhodnout, kdy pokračovat ve hře. S novými pravidly se tedy hra stala o něco předvídatelnější, což podnítilo vznik různých strategií k poražení kasina. O těch si ale napíšeme více až v některém z následujících článků. 

Jak se Vám zamlouvá název Blackjack? Preferovali byste raději 21? Odpovídat můžete v diskuzním fóru!

Za tým Naberte kurz,

Bára